Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2000 yılından sonra emekli olanların mağduriyetlerini konu alan soru önergesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2000 yılından sonra emekli olanların mağduriyetlerini içeren Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtladı.

Bakan Sarıeroğlu, 2000 yılından önce emekli olanların aylıklarında 350 TL’ye kadar artış sağlandığını, bu tarihten sonra emekli olanların aylıklarına da TÜFE ve gelişme hızı dikkate alınarak refah payı eklendiğini bildirdi. 

Bakan Sarıeroğlu, "2000 yılından önce SSK kapsamında emekli olanlara bağlanan aylıklar, TÜFE'nin tamamı ve gelişme hızının yüzde 75'inin çarpımından oluşan çarpan ile güncellenerek bunların refahtan pay almaları sağlanmıştır. Bu kapsamda 2 milyon 743 bin kişinin aylığı yeniden hesaplanmış ve 1 milyon 783 bin kişinin aylığında 50 TL ilâ 350 TL arasında artış sağlanmıştır.” dedi. 

Sarıeroğlu, 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanların aylıklarının hesabında TÜFE ve gelişme hızı dikkate alınarak refahtan pay verildiğini de sözlerine ekledi.

" İntibak Yasasıyla oluşan mağduriyetlere hükümet sürekli kulak tıkadı"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili açıklamasında, aynı hizmet yılına ve aynı sigorta primine sahip emeklilerin, farklı oranda maaş almalarının oluşturduğu mağduriyetin bir türlü giderilemediğini belirterek, “Bu konuyla ilgili sorunu TBMM’de defalarca gündeme getirdik. Hem kanun teklifi hem yazılı ve sözlü soru önergeleriyle soruna dikkat çektik. Ancak 2000 yılından sonra emekli olanların İntibak Yasasıyla oluşan mağduriyetlerine hükümet sürekli kulak tıkadı. 2000 yılından önce emekli olanlarla bu tarihten sonra emekli olanların aynı haklardan yararlanması için yapılması gereken düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu. 

Yasa teklifim TBMM’ye gelsin

2000 yılı öncesi emekli olanlar ile sonrası emekli olanlar arasında maaş farkının düzeltilmesi ve mağdur olan kesiminde bu düzenlemeden yararlanması için TBMM’ye yasa önerisinin verdiğini belirten Gürer, "AKP işçi, çiftçi, esnaf ve emekli lehine düzenlemelerden kaçıyor. Ranta hizmet ediyor. Faizcilerin daha çok kazandığı uygulamalarına devam ediyor. Emekliler perişan, yokluk içinde yaşam sürdürüyor. Yıllarca çalışıp emekli olanlar emeklilik sonrası rahat bir hayata eremiyor. İntibak düzenlemesi ile ciddi mağdur olanlar var. İlaçta katkı payı kesintileri de önemli sorun. Emekliler için kanun tekliflerim Meclis başkanlığında. İlaç katkı payı emekliden alınmasın, intibak düzenlemesi bir an önce sağlansın” dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler