​TSK tarafından başlatılan Afrin operasyonu kapsamında Suriye’nin Halep kendine bağlı Azez ilçesine yakın olan Burseya Dağı’nın ele geçirilmesine Azez halkı sevinçle karşıladı.

Yaklaşık 3 yıl önce IŞİD’in kontrolündeyken ÖSO tarafından ele geçirilen Azez’de hayatın kısmen de olsa normale dönmesinin ardından dün itibariyle Barşah (Burseya) Dağı’nın TSK ile ÖSO tarafından ele geçirilmesiyle hayatın tamamen normale dönmesi bekleniyor.

Kentleri IŞİD’ten arındırılmasının ardından tekrar Azez’e dönen ve normal hayatlarını sürdüren halk, zaman zaman Afrin’deki PKK’nin saldırılarına maruz kalıyordu. Dün Burseya Dağı’nın ele geçirilmesiyle birlikte rahatlayacaklarını umuyorlar.

Azez ve çevresinin IŞİD ile PKK’den kısmen arındırılmasının ardından hayatın normale döndüğü kentte kapanan iş yerleri yeniden açılırken halk normal günlük yaşamlarını sürdürüyor. Elektrik, su gibi temel ihtiyaçları tam olarak karşılayamayan halk bu eksikliklere rağmen hayata tutunmaya çalışıyor. Tüm sıkıntılara rağmen kendi topraklarında olmamanın sevincini yaşayan halk artık memleketlerinde savaş yerine huzur istiyor. 

Hayatın normale döndüğü kentte yaşanan gelişmeleri takip eden İLKHA ekibi Burseya Dağı eteğindeki Azez bölgesinde halka mikrofon uzatarak dertlerini dinledi.

3 yıldır kısmen de olsa huzur içerisinde memleketlerinde yaşayan ilçe halkı, Arapça ve biraz bildikleri Türkçe ile kendilerini ifade etmeye çalıştılar. PKK ve IŞİD’i istemediklerini belirten ilçe halkı, Türkiye’den beklentilerinin olduğunu dile getirdiler. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlardan mahrum olduklarını söyleyen ilçe halkı Türkiye’nin bu sorunlarını çözüme kavuşturmasını bekliyorlar. (İbrahim Koçyiğit, M. Sait Çelik – İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler