Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'nin, dış temsilcilik açmada dünyada 5'inci sırada olduğu belirlendi.

Türkiye'nin, özellikle son yıllarda dünya genelinde açtığı temsilciliklerle 5 kıtada 138 büyükelçilik, 86 başkonsolosluk, 13 daimi temsilcilik, bir ticaret ofisi, bir de konsolosluk ajansı olmak üzere toplam 239 temsilcilik ile dünyada en fazla temsilciliği bulunan 5'inci ülke olduğu belirlendi.

Konuyla ilgili medyada inceleme yapan Interpress'in Dışişleri Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, ABD 273 temsilcilikle ilk sırada yer alırken, Çin'in 268 temsilcilikle ikinci, Fransa'nın 266 temsilcilikle üçüncü sırada yer aldığı saptandı. Rusya'nın 242 temsilcilikle dördüncü olduğu sıralamada, küresel diplomasi endeksinin 2017 yılına ait verilerine göre, 229'ar temsilcilik ile Türkiye ve Japonya'nın ise beşinci sırayı paylaştığı tespit edildi.

Dışişleri Bakanlığının açıkladığı son bilgilere göreyse Türkiye'nin şu anda dış temsilcilik sayısının 239 olduğu anlaşıldı.

Avrupa'da 92, Asya'da 70, Afrika'da 44, Amerika'da 29, Okyanusya'da 4 temsilciliği bulunan Türkiye'nin, dünyanın bütün kıtalarında varlığını hissettirdiği belirlendi. Şu anda Dışişleri Bakanlığındaki toplam personel sayısının 6 bin 235 olduğu açıklanırken, bunlardan bin 729'unun merkezde, 4 bin 506'sının ise Türkiye dışında görevli olduğu anlaşıldı. Diplomatik kariyer memuru sayısının bin 850 olduğu belirlenirken, bu memurların 630'unun kadın olduğu görüldü. Kadın büyükelçi sayısının son dönemde arttığı saptanırken merkez ve Türkiye dışındaki büyükelçi sayısının 255 olduğu, bunların da 51'inin kadın büyükelçi olduğu tespit edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler