Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda hükümetten ihracat desteği bekleyen patates üreticilerinin taleplerini gündeme getirdi.

Başbakan Yıldırım’ın Niğde’de verdiği teşvik sözünün bir an önce yerine getirilmesini isteyen Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mecliste ihracat desteği bekleyen patates üreticilerinin taleplerini gündeme getirdi. Gürer, “Destek olmazsa, çiftçi gelecek yıl ekim yapamayacak” uyarısında bulundu. 

Nisana kadar satılmazsa patatesler depoda çürür

Niğde Ziraat Odası Başkanlığına ve köylere yaptığı ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gürer, üretici ve çiftçinin perişan durumda olduğunu söyledi.

Gürer, “Niğde ve Nevşehir illeri patates üretiminde ülkemizin merkezidir. Yalnız 2017 yılında Niğde'de 237 bin 851 dekar ekim alanında 892 bin 297 ton üretim gerçekleşmiştir. Eylül-Ekim ayında hasadı yapılan patatesin büyük bölümü depodadır ve bu ürün Nisan sonuna kadar satılmazsa çürüyecektir. Tüccar hâlen bölgede alım yapmamaktadır.” dedi.

Başbakan söz vermişti

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen ay geldiği Niğde’de, patatese geçen yılların iki katı oranında destek verileceği yönünde açıklamalarının bulunduğunu hatırlatan Gürer, şöyle konuştu:

“Aradan bir ay geçmesine rağmen patates ihracat teşviki hâlen açıklanmamıştır. Hükûmet bir an önce dış satım -ihracat- desteğini açıklamalıdır. Yoksa ürün depoda çürüyecektir, çiftçinin perişanlığı artacaktır. Hükûmet dış satım konusunda destek sağlamazsa önümüzdeki yıl çiftçiler ekim yapamaz duruma gelecektir. Hükûmetin  bu yönde,  bir an önce kararını açıklaması gerekir.” (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler