e-Devlet sistemi üzerinden erişime açılan "soyağacı" uygulamasında, 1800'lü yıllarda yaşayıp hayatını kaybedenlerin "sağ" olarak görülmesi ve Soyadı Kanunu yürürlüğe girmeden önce yaşayanların soyadlarının olması dikkat çekti.

e-Devlet kapsamında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan "Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama" hizmeti, 8 Şubat'ta uygulamaya konmuştu.

Kullanıma sunulan bu yeni özellik sayesinde e-Devlet'e giriş yapan kullanıcılar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün menü seçeneklerinden soyağacı bilgilerine ulaşabiliyorlardı.

Vatandaşların ilgisini çeken uygulama, aşırı yüklenme nedeniyle kilitlenmişti. Bir süredir devre dışı bırakılan "soyağacı" sorgulama sistemine erişim dün itibariyle tekrar başlamıştı.

Uygulamada, 1800'lü yıllarda yaşayıp hayatını kaybeden bazı kişilerin "sağ" olarak görülmesi dikkat çekti.

Ayrıca, Soyadı Kanunu yürürlüğe girmeden önce yaşayanların bazılarının soyadının olduğu görüldü. Bilindiği üzere, Soyadı Kanunu 2 Temmuz 1934 tarihinde yürürlüğe girmişti.

8 milyondan fazla istek cevaplandı

İçişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, saat 07.45 itibarıyla cevaplanan istek sayısının 8 milyon 141 bin 756 olduğu bildirildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler