Viranşehir esnafından DEDAŞ’a isyan

Elektrik kablolarını yer altına alma çalışmaları sebebiyle merkez ve mahalle caddelerinin DEDAŞ tarafından kazılarak kendi haline terkedildiğini söyleyen esnaf, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde DEDAŞ’ın yaptığı yeraltı çalışmalarında gereken hassasiyetin göstermediğini ve aylar önce kazılan kanalları halen daha kapatmadığını söyleyen cadde esnafı, yaşadıkları sıkıntılara isyan etti.

DEDAŞ’ın vurdumduymaz tavrından dolayı 7- 8 ay önce kazılan çukurların bir türlü kapatılmadığını belirten esnaf kendi dükkanlarına girip çıkmakta dahi zorlandıklarını söyledi.

“Esnafın hali perişan”

Böyle devam etmesi durumunda işyerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını belirten esnaf Celal Çakmak, “Toz ve çamurdan dolayı sabah dükkânlarımızı açmak istemiyoruz her yer perişan halde. Böyle giderse dükkânlarımızı kapatacağız. Nereyi kazıyorlarsa olduğu gibi bırakıyorlar. Esnafın hali perişan. Sabah gelip dükkânlarımızı açmak istemiyoruz. Bizler buradan sorumlulara, yetkililere sesleniyoruz! Lütfen biran önce bu soruna el atın.” ifadelerini kullandı.

“DEDAŞ halkın sabrını taşırmasın”

İlçe esnafından Hikmet Müjdeci ise DEDAŞ’a çok tepkili olduklarını ve 6-7 aydan bu yana yollarının bu şekilde kazılmış ve çamur içerisine bırakıldığını söyledi.

Müjdeci, “Benim giyim mağazam var bir sürü dükkân malzemem toz içinde kaldı. Bu malzemeler artık satılmıyor.  Çöpe atmak zorunda kaldım ve halada atmam gereken bir sürü malzemem var. Benim şahsi mülküme ait mermerleri gelip iş makineleriyle kırdılar. Defalarca söylememe rağmen gelip yapan kimse olmadı. Bozuyorlar ve ardından ortalıktan kayıp olup başka mahalleye gidiyorlar. Yani bir yeri bitirmeden başka bir mahalleyi kazmaya çalışıyorlar. Ben, burada şunu söylemek istiyorum. DEDAŞ halkın sabrını taşırmasın. Eğer halkın sabrını taşırsalar ne bir taşeron ne de bir işçi Viranşehir’de çalışamaz. Halk, yapılan haksızlığın bilincinde ama basına çıkmaktan korkuyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Bize verilen bu zararın hemen giderilmesini istiyoruz”

Müjdeci, konuşmasına şöyle devam etti: “Buradan DEDAŞ yetkililerine sesleniyoruz. Halkın sabrını taşırmasınlar. Eğer bu toz ve çamur sorunu giderilmezse ve halkın sabrını taşırsalar, hiç kimse gelip sokaklarımızı kazamaz, kazmalarına müsaade etmeyiz. Bir iş yapacaklarsa yarım bırakmayıp sonuna kadar bitirsinler. Biz vatandaşlık haklarımızı çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bize verilen bu zararın hemen giderilmesini istiyoruz.”

“Gördüğünüz bu manzara DEDAŞ’ın bize 8 aydır yaptığı zulümdür”

DEDAŞ’ın, bir yeri bitirmeden başka bir yere geçmesine bir anlam veremediklerini ve halkı mağdur eden bu çalışmalara karşı olduğunu kaydeden mahalle esnaflarından Ahmet Acet ise “Gördüğünüz bu manzara DEDAŞ’ın bize 8 aydır yaptığı zulümdür. DEDAŞ ilçenin yüzde 80’ini kazmış durumda ama yüzde 10’unun dahi üstünü kapatmamıştır. Biz bu mahallede esnafız ve bu durumdan dolayı işlerimiz gittikçe daha da kötü oluyor. Bu duruma DEDAŞ’ın zulmü diyoruz. Aylardır toz toprak içerisindeyiz. Kış aylarına girmeden önce mahallemizi kazdılar ve işlerini yarıda bıraktılar. Biz kış boyunca hep çamur içinde kaldık ve yaz geliyor, bu sefer de toz, toprak içinde kalmak istemiyoruz. Bizim bir müşterimiz geldiği zaman ayakları çamurlu geliyorlar. Çünkü dükkânlarımızın önü çamurla dolu. Elektrik hatlarının yer altına alınmasına karşı değiliz. Tam aksine, bunu duyduğumuzda çok sevinmiştik. Bizim isteğimiz; bir yeri bitirmeden başka bir yerin kazmamaları ve bu işi daha fazla uzatarak bizi mağdur etmemeleridir.” şeklinde konuştu. (Sabri Acet-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler