Doğru ve zamanında antibiyotik kullanımı konusuna dikkat çeken Doktor Buket Gökpınar, enfeksiyon hastalıklarının arttığı dönemde hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanılmaması tavsiyesinde bulundu.

Enfeksiyon hastalıklarının arttığı dönemlerde, antibiyotik kullanımında doğru zamanlamanın çok önemli olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Buket Gökpınar, doğru ve zamanında antibiyotik kullanımı konusuna dikkat çekerek, “Hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.” önerisinde bulundu.

İlk kez 20. yüzyılın başlarında keşfedilen antibiyotiklerin 2. Dünya Savaşı yıllarında kullanılmaya başlandığını, birçok bakteriyel enfeksiyon hastalığının hatta yüzyılların en korkunç tehditlerinden biri sayılan vebanın bile 21. yüzyılda artık antibiyotikler sayesinde ciddi bir tehdit olmaktan çıktığını ifade eden Doktor Gökpınar, “Günümüzde antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmada en etkin silahlarımızdan biridir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.” dedi. 

“Antibiyotik kullanımında doğru zamanlama çok önemlidir”

Antibiyotiklerin virüs ve mantarların neden olduğu hastalıklara karşı etkin olmadığını belirten Doktor Gökpınar, “Bu yüzden soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde antibiyotikler kullanılmaz. Antibiyotikler ateş düşürücü ya da ağrı kesici değildir. Ancak bazen bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda virüslerin neden olduğu gribal enfeksiyonun bakteriyel enfeksiyona dönüştüğü görülmektedir. Bu yüzden antibiyotik kullanımında doğru zamanlama çok önemlidir. Tedavinin planlanmasında hastalığın türü, gelişimi, lokalizasyonu, hastanın mevcut risk profili ve hastalık öyküsü, kullandığı ilaçlardan etnik kökenine kadar birçok faktör antibiyotik seçiminde önemlidir. Hastaların hekim tarafından bireysel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.” şeklinde konuştu. 

“Antibiyotik kullanımında toplum bilincinin geliştirilmesi önemlidir”

Ülkede antibiyotiklerin en çok tüketilen ilaçlardan olduğunu, yanlış ve yaygın antibiyotik kullanımının bakterilerde direnç gelişimine neden olduğunu hatırlatan Gökpınar, “Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar tüm dünyada ciddi bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. Özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Dirençli bakterilerin neden olduğu bu hastalıklar, tedaviye dirençli olup komplikasyonların gelişmesine, hastalığa yakalanma ve ölüm oranlarında artışa neden olmaktadırlar. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda antibiyotik kullanımında toplum bilincinin geliştirilmesi son derece önemlidir” dedi.

“Hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır”

Açıklamasında, Antibiyotiklerin gereksiz kullanımının önlenmesi gerektiğini dile getiren Gökpınar, “Hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Hekime danışılmadan antibiyotik tedavisi kesilmemelidir. Gıda endüstrisinde yaygın ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmelidir. Doğru tanı sonrasında doğru antibiyotiğin; en iyi yoldan, hasta için gereken etkin dozda, optimum aralıklarla ve uygun süreyle verilmesi gerekmektedir.” önerilerinde bulundu.  (İLHKA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler