DİTİB: Camilere yönelik saldırılar hızla aydınlatılmalı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Almanya'nın çeşitli kentlerinde hafta sonu camilere yönelik düzenlenen saldırıların hızla aydınlatılmasını talep etti.

Almanya'daki 900'ün üzerinde cami derneğinin çatı kuruluşu olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), camilerin daha iyi korunmasını ve camilere yönelik saldırıların hızla aydınlatılmasını istedi.

DİTİB, başkent Berlin'deki Koca Sinan Camii'ne pazar günü sabaha karşı yapılan kundaklama girişiminin son iki ayda Almanya'daki ibadet yerlerini hedef alan 18'inci saldırı olduğuna işaret etti.

DİTİB'in açıklamasında, Alman devletinin ayrımcılık ve Müslümanların karşılaştığı tehlikelerin üzerine gitmesi gerektiği belirtildi.

Koca Sinan Camii, görgü tanıklarının ifadelerine göre gece saat 02.00 sularında üç kişi tarafından kundaklandı. Bir buçuk saatte söndürülebilen yangında büyük maddi hasar meydana geldi.

DW'nin haberine göre hafta sonu Almanya'nın başka kentlerinde de saldırılar düzenlendi.

Schleswig – Holstein eyaletinin Itzehoe kentinde de bir caminin camları kırıldı, bir manav dükkânı da kundaklandı. Cuma gecesi Baden-Württemberg eyaletindeki Lauffen'deki bir camiye molotof kokteyli ile düzenlenen saldırıya beş kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Alevlerin büyük hasara yol açtığı caminin imamı saldırı sırasında içerde uyuduğu için polis cinayete teşebbüs suçunun da soruşturmaya dâhil edildiğini açıkladı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler