Çiftçilere sera naylonu desteği verildi

Batman'da seracılığı geliştirerek bölgenin sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak amacıyla 58 çiftçiye 68 dekar sera naylonu dağıtıldı.

Batman'da seracılığı geliştirmek ve bölgenin sebze-meyve ihtiyacını karşılamak amacıyla Balpınar (Grêsira) beldesi, Yeniköy (Sêgirka), Zorköy (Semalê), Oymataş (Zorava), Kösetarla (Qırediye), İkiztepe (Gırbereşk) ve Binatlı (Bıleyder) köylerinde bulunan 58 çiftçiye 68 dekar alanda kullanılmak üzere sera naylonu dağıtıldı.

Batman İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin kaynaklarıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün seracılığı geliştirme projesi kapsamında dağıtılan sera naylonları, meyve ve sebze üretiminde ekonomik olarak da kentte katkı sunacağı belirtildi.

Sera naylon dağıtım törenine Batman Valisi Ahmet Deniz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nureddin Kiyas, siyasi parti temsilcileri, oda ve STK başkanları ile çiftçiler katıldı.

Çiftçiler adına Ramazan Tufan'ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan tören, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nureddin Kiyas birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Batman Valisi Ahmet Deniz, "200 çiftçinin seracılığa başlaması yeterli değil. Burası neden küçük Antalya olmasın. Çiftçimizin hakkını ödeyemeyiz. Alın teriyle emeğiyle bizlere umutturlar. Çiftçilerimize ne versek azdır. Allah'a şükür devletimiz sayın cumhurbaşkanımızın emir ve talimatları doğrultusunda özellikle çiftçilerimize destek konusunda inanılmaz şeyler yapıyor. Sadece batman ilimizde 600 milyon TL maliyetli olan bir sol sahil projesini açtık. 13 bin hektar yani 130 bin dönüm arazi sulanacak. Müthiş bir rakam çiftçiye değer verildiği için bu destekler veriliyor. Bize düşende daha çok çalışıp üreteceğiz." dedi.

Çiftçiye desteklerinin her zaman devam edeceğini belirten Deniz, "Bir tarafta sanayileşiyoruz. Elbette ki sanayi olacak. Her türlü teknoloji olacak. Ama bizim tarımı bırakma şansımız yok. Biz bir taraftan da tarım ülkesiyiz. Biz can suyu veriyoruz. İlk defa bu işi yapacak olanlara destek veriyoruz. İkinci defa yapanlara destek vermiyoruz. O zaman iş başka yere kayar tembelliğe kayar tembelliğe döner. Verdiğimiz devam edecek. İlk defa bu işi yapacak olanlara desteğimizi aynı şekilde vereceğiz. Hatta daha fazla yapalım ki çiftçilerimiz daha fazla kazansın." ifadelerini kullandı.

Yapılan destekleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten Yeniköy sakinlerinden Eyüp Tekin ile Abdullah Aslan, devletten sera için naylon desteğiyle beraber fide ve hayvan desteği de beklediklerini belirttiler. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler