Seçim ittifakı Meclis'te kabul edildi

AK Parti ile MHP'nin hazırladığı seçim ittifakı kanun teklifi, Meclis Genel Kurul'unda kabul edildi.

2019 yılında düzenlenecek milletvekili seçimi öncesinde AK Parti ve MHP'nin ortaklaşa hazırladığı seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi Meclis Genel Kurul'unda kabul edildi.

Yasayla birlikte siyasi partiler ittifak yaparak seçime girebilecek ve bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer bir partiyle de ortak liste hazırlayarak seçime katılabilecek.

İttifakın oyu yüzde 10'u geçerse ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş olacak.

Seçim ittifakı yapan partiler oy pusulasında ittifak başlığı altında kendi isim ve amblemleriyle yer alırken, partilerden birine veya her ikisine de mühür basıldığı takdirde pusulalar geçerli sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.

YSK, gerekli gördüğü hallerde sandıkların taşınmasına ve sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilirken, sadece yetkililerin değil vatandaşların çağrısıyla da kolluk kuvvetleri sandık çevresinde güvenlik önlemi alabilecek.

YSK, sandık kurulu başkanlarını, kamu görevlileri arasından kura ile belirleyecek. Yasayla ayrıca, seyyar sandık kurulları oluşturulacak. Hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağlı durumdaki seçmen, evlerinde oy kullanabilecek.

Mahalli idarelerde seçilme yaşı 18'e indirilecek. (İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler