Sisi halkı muhbirlik yapmaya çağırdı

Mısır'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi darbeci Sisi, vatandaşları muhbirlik yapmaya çağırdı.

Mısır'da 26-27-28 Mart tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi darbeci Abdülfettah Sisi, vatandaşı muhbirlik yapmaya çağırdı.

Başsavcılık, vatandaşların, "güvenliğe zarar verdiğini ya da yalan yaydığını" düşündükleri haberleri ihbar etmeleri için bir dizi telefon numarası yayımladı.

Temmuz 2013'te Mısır'da Müslüman Kardeşler yönetimine karşı askeri darbe düzenleyen dönemin Genelkurmay Başkanı darbeci Sisi, o günden bu yana bağımsız ve eleştirel medyadan geriye bir şey bırakmamakla suçlanıyor.

Buna rağmen Sisi, seçim öncesi işine gelmeyebilecek haberleri "muhbir vatandaş" uygulamasıyla önlemeye çalışıyor.

İhbar hatlarının açıklanmasıyla sıradan vatandaş, her türlü olumsuz ya da eleştirel haberi engellemekle görevlendirildi.

Sputnik'in haberine göre vatandaşlar şikayetlerini ilgili hatlara WhatsApp ya da SMS ile gönderirken kendi kimlik bilgilerini de verecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerçek rakiplerin ya hapse atılmaları ya da tehditler karşısında çekilmelerinden sonra sadece Sisi ile kendisini destekleyen, adı duyulmamış bir siyasetçi yarışacak.

"Sonucu belli seçim" için yandaş medyanın seçimlere katılım yönünde yoğun yayın yapması da dikkat çekiyor.

Kahire Üniversitesi siyasi bilimler profesörü Hasan Nafaa, AP ajansına yaptığı değerlendirmede, ''Sosyal medya ağlarının halkı seçimi boykota çağırmak için kullanılacağından gerçekten korkuyorlar.'' dedi.

Meslektaşı Ahmed Abd Rabu ''Tüm bu önlemlere aslında gerek yok. Seçim yapılmadan sonucuna karar verilmiş. Dolayısıyla rejime karşı tek bir meydan okuma kalıyor: Katılım oranı'' diye konuştu.

Siyasi bilimler profesörü Rabu, 'Mısır'da liderlik korku içinde histeri yaşarken daha da otoriter bir rejime gidildiği' yorumunu yaptı. (İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler