SGK'dan GSS primleri için son gün uyarısı

SGK Mardin İl Müdürü Abdülkerim Şahin, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin zamanında ödenmemesi durumda gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edileceğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürü Abdülkerim Şahin, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü Şahin, "Ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır." dedi.

Söz konusu borçların ödenmemesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edileceğini altını çizen Şahin, şunları söyledi:

"Gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 2 Nisan 2018’e kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir. Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan GSS’lilerin 1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30 Nisan 2018 olarak belirlenmiştir. 1 Nisan 2017 öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile ‘GSS 6824 Prim Tahsilatı’ menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30 Nisan 2018’e kadar ödenmemesi halinde, 1 Nisan 2017’den itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir. GSS’lilerin sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir." (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler