Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel (73), dün fizik tedavi için gittiği Denizli'de aniden fenalaşınca özel bir hastaneye kaldırıldı.

Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir nakil beklediği öğrenilen Güzel'in, tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Hasan Celal Güzel kimdir?

1945 yılında Gaziantep'te doğan Hasan Celal Güzel, ilk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun olan Güzel, makro ekonomi alanında "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" isimli tezini verdi.

Başbakanlık Müşavirliği, Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İZDK Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

1986'da girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Gaziantep Milletvekili seçilen Güzel, devlet bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılındaki genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Güzel, seçimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. 1989'daki ANAP Olağanüstü Kongresi'nde partinin genel başkanlığı ve başbakanlık için adaylığını koydu fakat seçilemedi.

23 Kasım 1992 tarihinde Yeniden Doğuş Partisi'ni (YDP) kuran Güzel, partisinin genel başkanı olarak siyasette uzun yıllar devam etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler