Regaip Kandilinde camiler doldu taştı

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaib Kandili’nde camiler doldu taştı.

Üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, tüm İslam aleminde olduğu gibi Gaziantep’te de bütün camilerde manevi coşku içinde eda edildi. Camilerde okunan Kur’an Kerim, Mevlid-i Şerif, dua ve ibadetle idrak edilen gecede eller İslam coğrafyalarında zulüm altında olan Müslümanlar ile af ve mağfiret için açıldı.

Üç ayların başlangıcı Regaib Kandili'nde vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren evlerine en yakın camilere giderek geceyi ibadetle geçirdi. Recep ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan ile son bulan üç ayların müjdecisi olan Regaip Kandili, kentte çeşitli programlarla ihya edildi.

Regaib Kandili'nde geceyi idrak etmek isteyen Gaziantepli vatandaşlar, Ulu Cami başta olmak üzere şehirde bulunan diğer camilere akın etti. Camiyi dolduran 7'den 70'e kadın-erkek bütün cemaat bu mübarek geceyi dua edip namaz kılarak geçirdi.

Kandil dolayısıyla camilerde yoğunluk yaşanırken, cami içerisinde yer bulamayan vatandaşlar ise cami avlusuna serilen halı ve hasırların üzerinde namaz kıldı.

Regaip Kandili dolayısıyla Ulu Camii'de kandil programı düzenlendi. Bu mübarek geceyi Ulu Cami'nin manevi havası içerisinde eda etmek isteyen vatandaşlar, camiye akın etti. Yatsı namazını kalabalık bir şekilde cemaat ile kılan vatandaşlar, namaz sonrası ise Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu'nun gecenin önemine dair yaptığı sohbeti dinledi.

Üç aylar ve kandil gecelerinin bir fırsat olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Rabbimiz bize çok büyük bir fırsat sundu. Üç aylar gibi muhteşem bir mevsimi ve günleri önümüze koydu. Rabbimiz bize diyor ki ‘Ey kullarım! Alın size fırsat, kendinize gelin yanlış yoldaysanız yolunuzu düzeltin ve istikamet üzere olun’ diyor. İşte Recep ayında bu güzelliği yakaladık. İnşallah bu üç aylarda biz kendimize çeki düzen verirsek, korkmayın ondan sonrası da ölünceye kadar öyle gidecektir. Üç aylarda yapmamız gereken veya üç ayların bize sunduğu fırsatlardan birisi de nefis muhasebesi yapmamız gereken bir mevsimdir. Bu aylarda nefis muhasebesi yapalım."dedi.

Camiyi dolduran cemaat, namaz sonrası hep birlikte el açıp dua etti. Düzenlenen programda hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudular. Vatandaşlar edilen dualara icabet etti. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mevlid-i Şerif ve duaların okunmasının ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Namaz çıkışı Regaip Kandili ile ilgili duygu ve düşüncelerini İLKHA ile paylaşan vatandaşlar, bu gece hürmetine İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin son bulması için dua ettiklerini dile getirdiler.

Üç aylara ulaşmanın sevincini yaşadığını söyleyen Halil Ersoy, "Bu gece mübarek Regaip Kandili. Bütün insanlığa hayırlı ve mübarek olsun. Bu gecede ibadetlerimiz için Ulu Camii’ye geldik. Bu gece, biz bütün insanlığa Rabbimin af ve mağfiret gecesidir. Bu gecede ibadetlerimize devam ediyoruz. Regaip demek paylaşmak demek. Regaip demek bir emek vermek demek. Emek vermeyince ibadetimizin karşılığını göremeyiz. Bütün Müslümanların bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmesi gerekir." diye belirtti.

Camiye ailece gelen Kadir Kaya ile eşi Gürcü Kaya ise, "Bu gece tüm İslam alemine inşallah hayırlara vesile olsun. Bu gece bol bol dua etmeliyiz. Bu gecenin zaten anlamı duadır. Bütün İslam aleminin ve bizim kendi kurtuluşumuz için dua etmeliyiz. Bu gece namaz kılmalıyız, Kur’an-ı Kerim okumalıyız. Çocuklarımız da alışsın diye onları da camiye getirdik." ifadelerini kullandılar.

Bedirhan Kaya da,  "Bütün Müslümanların kandilini kutluyorum. Ben camiye anne ve babamla birlikte bu gece namaz kılmaya geldim. Bütün Müslümanlara dua edeceğim. Bütün Müslümanların bu geceyi en iyi şekilde geçirmelerini istiyorum." şeklinde duygularını dile getirdi.

Üç ayların tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyen Neşe Papatya da şunları söyledi:

Bu gece bütün Müslümanların ibadet etmesi gerekir. Herkesin bu vesileyle kandilini kutluyorum, gecesi mübarek olsun. Bu geceyi namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve kendi günahlarımız için Rabbimizden af isteyerek geçirmeliyiz. Bu geceler biz Müslümanlar için bir fırsattır. Bunun için de iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

İbrahim Maraşlı ve Bayram Koç ise bu gecenin İslam alemine hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, bu tür gün ve gecelerin Müslümanlar için bir fırsat olduğunu söyledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler