Regaip Kandili peygamberler şehrinde ihya edildi

Regaip Kandili, Şanlıurfa'da düzenlenen programla ihya edildi.

Mübarek üç ayların ilk ayı olan Recep ayının içerisinde bulunan Regaib Kandili için Balıklıgöl Dergâh (Mevlid-i Halil) Camii'nde bir program düzenlendi.

Cemaatle kılınan yatsı namazının ardından başlayan programda Kürtçe ve Türkçe mevlit, kaside, salavatlar ve dualar edildi.

Regaip kandili ile ilgili duygu ve düşüncelerini İLKHA muhabiriyle paylaşan İl Müftüsü İhsan Açık, "Manevi bir mevsime girdik. Manevi mevsimlere girmenin hazzıyla Ramazan'a bir hazırlık yapıyoruz. Recep ayı bu manevi mevsimin ilk ayı. Sonraki ay Şaban ayı, daha sonra da Ramazan ayına erişeceğiz. Bütün hazırlıklar Ramazan ayını en güzel şekilde geçirebilmek, onu en iyi şeklide yaşayabilmek adına yapıyoruz. Recep ayının da ilk kandilini yaşıyoruz.” dedi.

“Biz bu gecede duaya, tövbeye ve istiğfara rağbet edeceğiz.”

Her Müslümanın mübarek üç aylarda Allah’ın emirlerine rağbet etmek ve yasaklarından kaçınmak için fırsatlar kollaması gerektiğini söyleyen Açık, “Regaip kandili bilindiği gibi rağbet edilen bir gecedir. Biz bu gecede duaya, tövbeye ve istiğfara rağbet edeceğiz. Allah’ın izniyle bu şekilde tertemiz bir şeklide Ramazan ayına ulaşalım ki Ramazan ayından en güzel bir şekilde istifade edelim. Yoksa Ramazan ayına iyi bir hazırlık yapamazsak, Ramazan ayının bize vermiş olduğu o feyzi, bereketi ve rahmetten istifade etmemiş oluruz.  Şimdi bizim isteğimiz, camilerimizi, mescitlerimizi ve Kur’an kurslarımızı doldurmak. Elimizden geldiği kadar Rabbimizin emirlerine rağbet etmek ve yasaklarından kaçınmak için fırsatlar kollamalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Bugün elimizi ve gönlümüzü açıp dua etme zamanıdır.”

Regaip kandili gecesinin tövbe için bir fırsat olduğunu ifade eden Açık, “Bugün Allah’tan af dileme zamanı, namazlarımızı gözden geçirip namazlarımızda dirilme zamanı, bugün elimizi ve gönlümüzü açıp dua etme zamanı.  Bugün tövbe etme zamanıdır. Bu noktada Allah’ın kulluğuna rağbet, Hz. Muhammed’in ümmeti olmaya rağbet için Recep ayına hoş geldin diyoruz. Rabbim bu ayları en güzel bir şekilde geçirebilmeyi nasip etsin." şeklinde konuştu.

Kürtçe ve Türkçe okunan mevlit ile devam eden programda, mevlit esnasında bazı vatandaşların duygulandığı görüldü.

Program, okunan mevlidin ardından salavat ve dualarla son buldu. Cami çıkışında cemaate çeşitli ikramda bulunuldu.

Programa katılan vatandaşlardan Fedli Altun ve Hüseyin Kabakulak, Regaip Kandilinin tüm İslam âlemine hayır, huzur ve bereket getirmesini temenni ettiler. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler