Bireysel silahlanma karşıtı protestolar

ABD'de bireysel silahlanma yasalarını ve silahlı okul saldırılarını protesto eden yüzbinlerce kişi sokaklara inerek "artık yeter" dedi.

ABD’nin başkenti Washington'da, silahlanma kontrolünü savunan “March For Our Lives (Hayatımız İçin Yürüyüş)” gösterisine yüz binlerce kişi katıldı.

14 Şubat’ta Florida eyaletinin Parkland kentinde bir liseye düzenlenen silahlı saldırıda 17 kişinin ölümü sonrası silah karşıtları dün başkent Washington’da toplandı. Göstericiler, çocukların hayatının öncelik olmasını istedi.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington olan gösteriler, ülkenin farklı eyaletlerinde 800'den fazla yerde düzenlendi. Ayrıca Londra, Edinburgh, Cenevre ve Sydney'de de silahlanma karşıtları sokaklara çıktı.

Şimdiye kadar Amerikalılar silah edinme haklarından vazgeçmeye mesafeli yaklaşıyordu, toplu saldırılara rağmen ülkede silah yasalarında kolay kolay değişikliğe gidilmiyordu. Öğrencilerin büyük bir bölümünün Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerinde seçmen olabilecek yaşa gelmesi siyasetçileri hareketlendirdi.

Silah lobisi güçlü

Amerikan kamuoyu saldırı silahlarının yasaklanması konusunda son zamanlarda ikiye bölünmüş durumda. ABD anayasası uyarınca silah satın almak ve taşımak bir hak ve bireysel özgürlük olarak kabul ediliyor.

Ayrıca ülkenin en büyük silah lobisi National Rifle Association (NRA) da ülkenin en etkili kuruluşları arasında. ABD'de silah taşımanın bir hak olduğu ve değiştirilemeyeceği görüşünün en büyük savunucu da Cumhuriyetçi Parti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 30 binin üzerinde kişi ateşli silahlar yüzünden ölüyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler