TSK ve ÖSO'nun, Afrin kent merkezinin ardından Tel Rıfat bölgesinin kontrolünü de ele aldığı iddia edildi.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarının Afrin operasyonunun ardından Tel Rıfat'ta da kontrolü sağladığı bildirildi.

Bölgeden gelen haberlere göre, Afrin'de kontrolün tamamen sağlanmasının ardından gözlerin çevrildiği Tel Rıfat'a operasyon başladı. Yerel kaynakların iddiasına göre, Tel Rıfat'ta kontrol tamamen sağlandı.

TSK ve ÖSO’nun, "Fırat Kalkanı" ile başlayıp "Zeytin Dalı Harekâtı"yla sürdürdüğü operasyona Tel Rifat ve Münbiç operasyonlarıyla devam edeceği, Halep’e kadar 30 kilometre derinliğinde güvenli bir bölge oluşturulacağı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilk darbeyi vurduk. Ardından Zeytin Dalı Harekâtı ile terör koridorunu Akdeniz’e bağlama çabasını kestik. Kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp bu harekâtı amacına ulaştıracağız.” ifadesini kullanmıştı.

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Tel Rıfat, Halep’ten 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2004 sayımındaki nüfusu 20 bin olan Tel Rıfat aynı zamanda Fırat Kalkanı Harekâtı ile alınan Mare’ye yakın bir konuma sahip. Tel Rıfat’ın Türkiye’ye kuş uçuşu uzaklığı ise 17 kilometre. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler