Ruhani: İslam Cumhuriyeti halkın en önemli tutkusudur

İran Cumhurbaşkanı İran İslam İnkılâbı'nın 36 yıl münasebetiyle Tahran’ın Azadi Meydanı’nda yaptığı konuşmada, İran halkının baskı ve ambargolardan korkmadığının altını çizdi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam İnkılâbı'nın 36. zafer yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen geleneksel 11 Şubat Yürüyüşü'nün son durağı olan Tahran'ın Azadi Meydanı'nın da toplanan yüzbinlerce kişiye hitap etti.

Ruhani yaptığı konuşmasında, halkın özgürlük, bağımsızlık ve İslam Cumhuriyeti isteğinden 36 yıl geçmesine rağmen, yine de özgürlük, bağımsızlık ve İslam Cumhuriyeti'nin İran halkının en önemli tutkusu olduğunu vurguladı.

İslam'ı ve halkı yüceltmenin, İslam Cumhuriyeti'nin en iki önemli değeri ve tutkusu olduğunu belirten Ruhani,"İslam Cumhuriyeti büyük bir halkta ortaya çıkışıdır, İslam Cumhuriyeti Allah'ın hükmünün yüce bir halkta ortaya çıkışıdır, İslam Cumhuriyeti İlahi iradenin uyanık bir halkın vesilesiyle uygulanmasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerinin devamında ise dış politika ve 5+1 Grubu'yla devam eden Nükleer Müzakerelere değinerek "Hükümet dış siyasetle ilgili ilk günden beri ortaya koyduğu prensiplere bağlıdır ve bu slogan ve esaslar ise ulusal çıkarlar ve devrimin tutku ve değerleri çerçevesinde tüm dünyayla yapıcı bir ilişkidir. Hükümet yeni bir tutum ve girişimle müzakerelerdeki çıkmaz sokağı aşmayı başardı. Bizim müzakerelerden beklentimiz ise kazan-kazan esasına dayalı bir çözüm bulmaktır, bunun anlamıysa İran'ın uluslararası yasalar doğrultusunda nükleer çalışmalarının tamamen barışçıl amaçlı olduğunu göstermek ve karşı tarafın ise gayrı insani, yanlış ve yasalara aykırı bir şekilde uyguladığı ambargo ve yaptırımları kaldırmakla yükümlü olduğu hususudur." ifadelerine yer verdi.

Ruhani, bazılarının İran'ın yaptırımlar sonucunda korktuğunu ve bunun için müzakere masasına oturduğunu dillendirdiklerini de hatırlatarak, İran halkının hiç bir zaman baskı ve yaptırımlardan korkmadığını ve aldığı kararlarda etkili olmadığını söyleyerek, "Eğer yaptırım ve baskıların İran'a karşı işe yaradığını düşünüyorsunuz, peki o zaman neden müzakere masasına oturdunuz?" diye sordu.

Bu arada, İnkılâbın yıl dönümü münasebetiyle kutlama yürüyüşleri yapan halk caddelerde bulunan bilboardlarda ilginç bir uygulama ile karşılaştı.

Tahran caddelerinde yer alan billboardlarda Amerika'nın İran halkına karşı işlediği cinayetlerin görüntüleri yayınlandı.

Bu yılki zafer yürüyüşüne gençlerin yoğun ilgisi de dikkatlerden kaçmadı.

Yürüyüşe katılan halkın en çok nükleer enerjiden yararlanma hakkına destek vermesi ön plana çıktı.

Dahey-e Fecr (Şafakta On Gün) Törenleri Düzenleme Komitesi'nin verdiği habere göre, bu yılkı 11 Şubat merasimlerini yerinde gözlemlemek için dünyanın 30 ülkesinden 400'ün üzerinde yabancı konuk ağırlanmakta ve 11 Şubat Yürüyüşü'nü haber yapmak için sadece Tahran'da 265 yabancı ve 1500 yerli muhabir ve gazeteci hazır bulunmakta.

(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler