Siyer Sınavı'nda dereceye girenlere ödülleri verildi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Siyer Sınavı'na Gaziantep’ten katılarak dereceye giren adaylara ödülleri verildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından 18 Şubat 2018 tarihinde "O'nu Oku, O'nu Yaşa" temasıyla düzenlenen Siyer Sınavı'nda dereceye girenlere ödülleri veriliyor.

Gaziantep’te, Siyer Sınavı'na tüm öğrencileri ile katılım gösteren tek imam hatip okulu olan Vali Aksu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ödülleri, okulda düzenlenen törenle verildi. Okul düzeyinde 50 öğrencinin dereceye girdiği sınavda, Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep İl Koordinatörlüğü tarafından öğrenciler için ödül töreni gerçekleştirildi.

Okul bahçesinde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program öğrencilerin koro halinde seslendirdikleri ilahilerle devam etti. Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep İl Koordinatörlüğü adına bir konuşma yapan eğitimci Ahmet Bora, Siyer-i Nebi'nin önemine değindi.

“Siyerin öğrenilmesi hayati bir önem taşımaktadır” diyen Bora, “Biz Peygamber Sevdalıları Platformu olarak her sene Türkiye genelinde siyer yarışmaları düzenlemekteyiz. Siyerin nasıl büyük bir rahmet olduğu konusunda Allah Resulü (sav) bir hadisinde ‘Allah’a yemin ederim ki size gecesi gündüz kadar beyaz, yani aydınlık, genişçe bir yol, yürünülecek bir cadde ve takip edilecek bir gidişat bıraktım.’ diyor. İşte siyer dediğimiz zaman hemen zihin dünyamıza bu hadiste de belirtilen hususları bünyesinde barındıran, tüm ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir kudrette olan, elbette takip edilince işin neticesinde sahil-i selamete vardıran bir yoldan bahsetmiş oluruz.” dedi.

Konuşmaların ardından sınavda dereceye giren 50 öğrenciye hediyeleri verildi.

Siyer Sınavı'nda dereceye giren öğrenciler ise, sınav vesilesiyle hem Hazret-i Muhammed’in hayatını okumuş olmanın hem de dereceye girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.

Sınavda okul birincisi olan ve bisiklet kazanan Büşra Payo, “Bu sınava Peygamber Efendimizi (sav) çok sevdiğim için girdim. O’nun hayatını öğrenmek istiyordum. Bana bir kitap verdiler ve o kitabı okudum. Peygamber Efendimizi (sav) çok seviyorum. Ben de O’nun yolundan gitmek istedim. Herkese de bu sınava girmeyi tavsiye ediyorum. Herkes Peygamber Efendimizin (sav) hayatını öğrenmeli, bilmelidir. Bizlerin, Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizi (sav) örnek almamız gerekiyor. Çünkü O, bize en güzel örnektir. Peygamber Sevdalıları Platformuna da böyle bir sınavı düzenledikleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Okul birincilerinden Recep Kaya, “Ben bu sınava Hazreti Muhammed'i (sav) çok sevdiğim için girdim. Bir de bu sınav vesilesiyle Hazret-i Muhammed’i (sav) daha iyi tanımak ve bu sınavı da kazanmak için girdim. Sınavda da okul birincisi oldum. Birinci olmakla mutlu oldum. Ama ben sınava sırf Allah’ı ve Hazret-i Muhammed’i (sav) sevdiğim için girdim. Yoksa bir hediye almak için girmedim. Ama yine de platform yetkilileri bana ödül verdiler. Onlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Her Müslümanın Hz Muhammed'in hayatını bilmesi gerektiğini ifade eden Hüseyin Yeğin ise, şunları söyledi:

“Ben bu sınava Peygamber Efendimizin (sav) hayatını daha iyi öğrenmek için girdim. O’nun bize örnek olan hayatını öğrenip kendi hayatımda uygulamak, örnek ahlakı ile ahlaklanmak için bu sınava girdim. Bu sınava her sene katılıyorum. Bu sınava girdiğim ve Peygamber Efendimizin (sav) hayatını öğrendiğim için çok mutlu oldum. Peygamber Efendimizi (sav) örnek almamız gerekiyor. Çünkü O, bu ümmetin Peygamberidir.”  (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler