​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa doğru bildiklerini söylemeyen bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçkaledeki Valilik Makamını ziyaret etti.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Vali yardımcıları ile kaymakamlar tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, burada şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Güzeloğlu ile bir süre görüştüler.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın YPG’ye olan yardımın iptaliyle ilgili geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi. 

“Yerinden edilmiş 500 binden fazla Suriyeli Kürt var”

Çavuşoğlu, “Yerinden edilmiş 500 binden fazla Suriyeli Kürt var. Bunların büyük bir çoğunluğu da YPG tarafında sürgüne gönderilmiş Kürtlerdir. Ama sadece Kürtler değil diğer halklarda var. Bu insanların geri dönmesi için para harcanması lazım. DAİŞ'ten temizlenen bölgelerde insanların daha iyi şartlarda yaşaması gerekiyor. İşte o zaman Suriye’ deki bu şehirleri istikrara kavuştururuz.” dedi.

“Fransa doğru bildiklerini söylemeyen bir ülke haline geldi”

Fıransa'nın Menbic'e asker gönderilmesiyle ilgili sorulan bir soruya da Bakan Çavuşoğlu şöyle cevap verdi:

"Ne dediğini bilmeyen ne yapacağını adeta şaşıran bir ülkeyle karşı karşıyayız. Oysa Fransa Suriye'nin gerçeklerini diğer batılı ülkelerden daha iyi biliyor. Bugüne kadar doğru çizgide ilerliyordu. Fakat son aylarda maalesef Fransa doğru bildiklerini söylemeyen bir ülke haline geldi. Gerçekleri çarpıtan bir ülke haline geldi. Ve kendi iç siyasetinden kaynaklandığını görüyoruz. Fransızlara en son Dışişleri Bakanı Le Drian yaptığımız görüşmede şunu söyledik. Uzaktan ahkâm kesmeyin gelin Afrin’e birlikte yardım edelim. Yardımları birlikte ulaştıralım ve geri dönecek insanlara beraber yardımcı olalım.  3-5 tane YPG ve PKK'lıların sözüne bakmayın. Oradaki halklar ne diyor. Onlara gelin bakın dedik. Münbic’e asker gönderecekleri haberini ya da söylemini de sonra düzelttiler ve yalanladılar. Tel Rıfat henüz alınmadı. Oradaki vatandaşlardan da feryat yükseliyor. YPG, PKK'dan onlarda kurtulmak istiyor.” (Emrah Deniz, Emrullah Yıldız-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler