Mavi Marmara gazilerinden Zeki Kaya, Türkiye ile terör rejimi israil arasındaki anlaşma nedeniyle Türkiye'ye açtığı davada "sulh" talep edince Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili komisyon kurulacağını duyurdu.

Siyonistlerin Mavi Marmara saldırısında gazi olan Zeki Kaya, Türkiye ile terör rejimi israil arasındaki anlaşma gereği dava açmak zorunda kaldığı devlete hem kendisini hem hükümeti yıpratmamak için ilk duruşmada sulh önerdi. Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili komisyon kurulacağını duyurdu.

Karar gazetesinin haberine göre Gazze’ye insani yardım götürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisindeki Zeki Kaya, israil aleyhine tazminat davası açmak isterken iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği hak mücadelesini Türkiye’ye karşı yapmak zorunda kaldı.

Kaya, hem kendisini hem hükümeti yıpratmamak için ilk duruşmada sulh önerdi. Maliye Bakanlığı, Kaya’nın avukatı Abdullah Sığınç’a bir komisyon kurulacağını bildirdi. Türkiye ile israil arasında yapılan anlaşma, Kaya’nın kendi devletiyle davalı olmasına neden olmuştu. israilden istediği 260 bin TL tazminat için Türkiye’ye dava açmak zorunda kalan Kaya, ilk duruşmada “Devlet de ben de yıpranmayayım” diyerek sulh talebinde bulundu. Devletiyle davalık olmak istemediğini ifade eden Kaya, Mavi Marmara ruhunu mahkemelerden kurtarmak için anlaşma önerdi. Kaya’nın avukatı Abdullah Sığınç, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği dilekçede gerek hükümetin gerekse de yaralanan kişilerin daha fazla acı yaşamaması ve yıpranmaması için sulh olma istediklerini belirtti. Sığınç, dilekçesinde “Bizler devlet hazinesine yük olmanın derdinde değiliz. Bu nedenle Bakanlığınız sulh olduğu taktirde bizler yasal faiz olan yaklaşık 180 bin TL’den feragat edeceğimizi bildiriyoruz. Ayrıca istemiş olduğumuz meblağ tamamen emsal kararlar ile müvekkilim ve ailesinin yaşamış olduğu acı ve ıstıraplar göz önüne alınarak belirlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Sığınç, Karar’a yaptığı açıklamada Bakanlık yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdiklerini, sulh taleplerinin değerlendirilmesi için komisyon kurulacağı bilgisini verdiklerini söyledi. Kaya’nın sulh talebiyle ilgili Maliye Bakanlığı’nda kurulacak komisyon, Mavi Marmara ruhunu mahkemeden kurtarabilecek. Bakanlık Kaya’nın talebini değerlendirerek bir formül arayışına girecek. Bu yolla sayıları yüzlerle ifade edilen mağdurların işgalci israilden istedikleri tazminatların yargıya taşınmadan karşılanması için bir yöntem bulunabilecek.

Mavi Marmara katliamı sonrası Türkiye ile terör rejimi israil arasındaki normalleşme görüşmelerinin ardından yapılan anlaşma gereği israil, şehit ailelerine ödenmek üzere Türkiye’ye 20 milyon dolar göndermişti. Ancak diğer mağdurların israil aleyhine açtığı davalar Türkiye’ye yönlendirilmişti. İlk davayı da Denizli’de yaşayan Kaya açmıştı. Diğer Mavi Marmara mağdurlarının da dava açmaya hazırlandığı öğrenilmişti. Kaya, Gazze’ye insani yardım götürmek için bindiği gemide silah kabzasıyla darp edilmiş, işkence görmüştü. Üç gün gözaltında tutulan, laptop, cep telefonu, bin 500 dolar, 2 bin Euro ve 2 bin TL parası israilliler tarafından alınan Kaya’ya, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek majör depresyon teşhisi konmuştu. Kaya yaşadığı mağduriyetler için anlaşma gereği Türkiye Hazinesi’nden 10 bin TL maddi, 250 bin TL manevi olmak üzere 260 bin TL tazminat istedi. Kaya için Maliye Bakanlığı avukatları “Yeniden psikolojik muayeneden geçirilsin, saldırıyla ilgisi var mı araştırılsın” talebinde bulunmuştu. Kaya da “Yeterince acı çektim daha fazla çektirmeyin. Tüm kamuoyunu ve mağdurları zedeliyorsunuz.” çağrısıyla cevap vermişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler