https://ilkha.com/files/news/thumb/Bursa’da algı yönetimi, medya ve siyaset programı yapıldı

​HÜDA PAR Bursa İl Başkanlığı tarafından "Algı yönetimi, Medya ve Siyaset" konulu program düzenlendi.

HÜDA PAR Bursa İl Başkanlığı tarafından "Algı Yönetimi, Medya ve Siyaset” konulu program düzenlendi. Moderatörlüğünü HÜDA PAR Bursa il Başkan Yardımcısı Adnan Alınç’ın yaptığı programa konuşmacı olarak HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük ve HÜDA PAR Medya Başkan Yardımcısı M. Şerif Durmaz katıldı.

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi, Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen programda Erdal Elibüyük, medyanın siyaset ile ilişkisine dair önemli tespitlerde bulundu. Medyanın siyaset üzerindeki etkisine değinen Elibüyük, camia olarak kendilerinin, medyanın geçmişte yaptığı olumsuz karalamalarını iliklerine kadar yaşamış kişiler olduklarını söyledi.

Geçmişte yaşadıkları anılardan kesitler sunarak medyanın önemini anlatan Elibüyük, "28 Şubat döneminde siyaseti etkisi altına alan bir medya vardı. Attıkları manşetlerle siyasete yön veriyor ve darbelerin zeminini hazırlıyorlardı. Bunları yapanların kim olduklarına baktığınızda kimlere ve neye hizmet ettiklerini zaten görürsünüz. Bunlar toplumu değerlerinden uzaklaştırmak ve düşüncelerini topluma empoze etmek için medyada bulunuyorlardı." dedi.

28 Şubat döneminde siyasete ayar veren bir medya olduğunu şimdi ise medyaya ayar veren bir siyaset olduğundan bahseden Elibüyük, "Maalesef ki Müslümanlar açısından çok fazla bir şey değişmedi. Çünkü hesaplaşma tam manasıyla gerçekleşmedi. 28 Şubat ve darbelerle hesaplaştığını iddia eden hükümetin mutlaka medya ayağıyla da hesaplaşması gerekir. Eğer bu hesaplaşma tam manasıyla gerçekleşmezse, kimse 28 Şubat'ın sona erdiğinden söz etmemelidir." diye konuştu.

Programda 'Algı Yönetimi ve Medya' konusuyla ilgili konuşan M. Şerif Durmaz, algı yönetimi ve algı operasyonu gibi kavramların yeni kavramlar olmadığını daha öncelerde de kullanılan kavramlar olduğunu dile getirdi. Düşüncelerin yayılmasında algı yönetiminin büyük etkisi olduğunu vurgulayan Durmaz, "Gördüklerimizi farklı şekilde hatırlayıp verilen emirleri kendi fikrimiz sanmamızı sağlayan bir yöntem olan algı yönetimi, düşüncelerin yayılmasında ve topluma etki etmesinde her zaman etkin olmuştur. Dikkat ederseniz algılar oluşturulurken kullanılan bazı kelimeler vardır. Kimi zaman bu kelimeler silahlardan da daha etkili ve tehlikeli olabiliyorlar." dedi.

Program, soru ve cevap kısmının ardından sona erdi.  (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler