​Diyarbakır Sur ilçesinde çıkan çatışmalar nedeniyle evleri yıkılan aileler için konut kurası çekildi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde çıkan çatışmalardan nedeniyle evleri yıkılan mağdur aileler için 256 konutun kura çekimi yapıldı.

Kura çekiminde konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sur ilçesindeki çatışmalarda mağdur olanlara şimdiye kadar 96 milyon 460 bin lira yardım yapıldığını söyledi.

Sur'un Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde, çatışmalar nedeniyle mağduru olan aileler için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde TOKİ'nin yaptığı konutların kura çekimi yapıldı.

TOKİ tarafından Kayapınar ilçesi Çölgüzeli ve Üçkuyu bölgesinde yapımı devam eden 256 konutun hak sahiplerinin belirlenmesi için kura çekildi.

Noter huzurunda gerçekleşen kura çekiminden önce bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu, şunları söyledi:

İhanet şebeklerinin ve onların işbirlikçilerinin tahrip ve yok ettikleri eserleri değerli bir bir inşa ve ihya ediyoruz. Sur'da yaşanan olaylarda devlet olarak en büyük hassasiyetimiz sivil vatandaşlarımızın bu eylemlerden zarar görmemesiydi. Bu hassasiyet terör eylemlerinin başladığı günden bittiği güne kadar en üst düzeyde sergilendi. Sur'un güven ortamının temin edilmesinden hemen sonra tahrip edilen, yok edilen, bütün değerleri, içinde camilerimiz var, yakılan yıkılan camilerimiz dâhil. Kilisler ve ibadet yerleri, kültür eserleri ve vatandaşların evleri bütün yok edilen değerleri tamir, ihya ve inşa etmeye başladık.

Güzeloğlu, “Çok hızlı bir şekilde bu çalışmalar yaklaşık 2,5 yılda sonuç vermeye başladı. Bugüne kadar Sur olaylarından bizim Sur'da zarar gören terör örgütü tarafından evi yıkılan, eşyaları yakılan, hayatları bir anlamada yok edilmek istenen vatandaşlarımıza devlet olarak 3 bin vatandaşımıza sadece kira yardımı olarak 75 milyon 68 bin Türk Lirası yardım yaptık. Her ay bu kira yardımı devam ediyor, aylık bin lira olarak. 17 milyon 999 liralık eşya yardımı yaptık, değerler tespit edildikçe de bu yardımları yapmaya devam ediyoruz. Sur içinde mağdur edilen esnafımıza 3 milyon 400 bin Türk Lirası doğrudan dükkânındaki malzemesi için yardım yaptık. Kira, eşya ve dükkândaki malzemeler için yaptığımız yardımlar bugüne kadar 96 milyon 460 bin liraya ulaştı. Bu yardımlarımız sizin gibi ev sahibi yapına, hayırlısıyla, sağlıkla imanla oturacak evlerinin kuralarını çekinceye kadar devam edecektir. Bugüne kadar Üçkuyularda 3 bin 465 ev bitirdik.  Sizinle birlikte bugün 795 evinde kurasını çekerek inşallah yerleştiriyoruz.”

Konuşmaların ardından 256 hak sahibi için kura çekimine geçildi. Kurada adı çıkan iki aileye Vali Güzeloğlu anahtar teslimi yaparken, kura diğer hak sahipleri için devam etti.

Törene; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İl Jandarma komutanı Tuğgeneral Ali Demir,  Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, kamu, kurum müdürleri ile hak sahiplerinin katıldı. (Emrah Deniz, Mehmet Çelik-İLKHA)  

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler