Avrupa Birliğinin bazı üye ülkelerinin Türkiye’yle yapılan sığınmacı anlaşmasını bütçelerinden finanse etmek istemediği belirtildi.

Alman Spiegel dergisi, Avrupa Birliğinin (AB) bazı üye ülkelerinin Türkiye’yle yapılan sığınmacı anlaşmasını bütçelerinden finanse etmek istemediğini, yapılan anlaşmadan vazgeçmek istediklerini yazdı.

2 yıl önce imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye'nin sığınmacı sorunuyla ilgilenmesi için 6 milyar euroluk yardım yapılması sözü verilmişti. AB, geçtiğimiz mart ayı ortalarında, sığınmacı anlaşmasına ilişkin Türkiye'ye taahhüt ettiği ödemenin 3 milyar euro'luk ikinci kısmını onayladığını duyurmuştu.

Derginin haberine göre Almanya, Fransa, Avusturya, İsveç, Danimarka ve Finlandiya Avrupa Komisyonuna gönderdiği mektupta, Türkiye'ye vaat edilen paranın son kısmının AB bütçesinden ödenmesini talep etti.

Bazı AB ülkelerinin ise Türkiye ile anlaşmadan vazgeçmek için başvuruda bulunduğu fakat bunun karşılık bulmadığı belirtildi.

Yardımın ilk kısmının üçte ikisi AB üyesi ülkelerin ulusal bütçelerinden, üçte biri ise AB bütçesinden karşılanmıştı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler