Avrupa Birliği, Kosova'daki altı FETÖ'cünün gözaltına alınıp Türkiye'ye iade edilmesini eleştirdi.

Kosova'da altı FETÖ'cünün gözaltına alınıp MİT ile ortaklaşa düzenlenen bir operasyonla Türkiye'ye iade edilmelerine Avrupa Birliği'nden (AB) tepki geldi.

AB'nin Batı Balkanlar ve Türkiye Direktörü Angelina Eichhorst, söz konusu olayın "Brüksel'de yasal haklar, şeffaflık ve adalet üzerine birçok soru işaretine neden olduğunu" söyledi.

Kosova'da 29 Mart'ta başkent Priştine'deki bir okulda çalışan altı FETÖ'cü öğretmen gözaltına alınıp Türkiye'ye iade edilmişti. Kosova Başbakanı Ramuş Haradinaj, kendisinden habersiz yapıldığını söylediği gözaltı ve iade operasyonu sonrası İçişleri Bakanı ve istihbarat şefini görevden alarak konuya ilişkin soruşturma başlattırmıştı.

Operasyonun MİT ve Kosova istihbaratı tarafından "dayanışma içerisinde" yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Haradinaj'ı eleştirerek, "Kimin talimatıyla sen böyle bir adımı attın? Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti'ne darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın?" ifadesini kullanmıştı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler