Geçtiğimiz 15 yılda millî geliri 236 milyar dolardan 860 milyar dolara çıkartarak Türkiye'yi 3,5 kattan fazla büyütmeyi başardıkları belirten Erdoğan, "2003-2017 arasında ortalama büyüme oranımız yüzde 5,8 düzeyinde gerçekleşti." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Geçtiğimiz 15 yılda millî geliri 236 milyar dolardan 860 milyar dolara çıkartarak Türkiye'yi 3,5 kattan fazla büyütmeyi başardıkları belirten Erdoğan,  "2003-2017 arasında ortalama büyüme oranımız yüzde 5,8 düzeyinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl yüzde 7,4’lük büyüme oranı ile ortalamanın üzerine çıktık. Aynı şekilde yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Türkiye büyüdükçe iş adamıyla, çalışanıyla, devletiyle hep birlikte kazanıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, "Yeni yatırımlara ihtiyacı olan Türkiye’nin, bu süreçte aşması gereken hem teknik hem de psikolojik bir engel var. O da cari açık sorunudur. Yurt içinde ve yurt dışında ekonomimizle ilgili değerlendirme yapan herkesin önümüze koyduğu bu sorunu çözmenin yolu da teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımlar geliştirmekten geçiyor." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her kim, ülkemizin bu asli meselelerini bir kenara bırakıp, siyaseti ve milletimizi dedikoduyla, iftirayla, hakaretle meşgul ediyorsa, bilin ki onun heybesi boştur. Meclis kürsüsünü panayır yerine çevirenlerin Türkiye’ye söyleyecek bir sözü yoktur. Böylelerinin Türk Milletine söyleyecek bir sözü de yoktur." diye ekledi.

"Yatırım yapan, üreten iş dünyamızı da takdirle karşılıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız, kimseye eyvallah etmeyeceğiz. Atalarımız, ‘at binenin, kılıç kuşananın’ derler. Biz bu anlayışla ülkemizi yönetirken, aynı yaklaşımla yatırım yapan, üreten iş dünyamızı da takdirle karşılıyoruz. Sadece takdirlerimizi ifade etmekle kalmıyor, işte bugün vereceğimiz teşvik belgelerinde vücut bulduğu şekilde, devletin tüm imkânlarını iş dünyamızın istifadesine sunuyoruz."

Erdoğan, "2023 hedefimiz olan Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için bugünkü Türkiye'yi iki kat daha büyütmemiz gerekiyor. Büyüme demek yatırım demektir, istihdam demektir, üretim demektir. Yeni yatırımlara ihtiyacı olan Türkiye'nin önünde hem teknik hem de psikolojik bir engel var. O da cari açık sorunudur. Ekonomiyle ilgili değerlendirme yapan herkesin bu sorunu çözmenin yolu da teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımlar geliştirmekten geçiyor. Birileri Akkuyu'dan rahatsız oluyor. Bütün bunlar Türkiye'nin nereye gittiğini gösteriyor. S 400 diyoruz birileri rahatsız oluyor. Yüksek teknolojiye dayalı yatırım demek çok ciddi sermaye, ciddi kapasite etkili Ar-Ge demektir. Bunlar için de daha önce hiç uygulanmamış teşviklere ihtiyaç var." dedi.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler