Siyonistlerin katlettiği Gazeteci Murteca İstanbul'da anıldı

​Geçtiğimiz günlerde siyonist işgalcilerin katlettiği Gazeteci Yasir Murteca İstanbul'da düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı.

Siviller ve gazetecilere yönelik yapılan katliamları protesto etmek amacıyla Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde İHAK tarafından basın açıklaması yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde her yıl düzenlene "Filistin Toprak Günü" protestoları için Gazze’de “Büyük Dönüş Yürüyüşü” yaptıkları sırada gazeteci Yasir Murteca ile beraber 30 Filistinli Müslüman katledilmişti.

İHAK Basın Birimi Sorumlusu Tayfun Demir’in okuduğu basın açıklamasında, yüzyılı aşkın süredir orta doğuda süregelen bir savaş ve çatışma ortamının olduğu, dünya insanlarının barış beklentisine rağmen çatışma ortamında değişen tek şeyin sadece gerginlik seviyesi ve başta Filistin olmak üzere bölge ülkelerinin sınırlarında ve haritalarda meydana gelen değişiklikler olduğu belirtildi.

"Dünya halkının burada yaşanan gerçekleri öğrenmesinin tek yolu gazeteciler ve onların yaptıkları haberlerdir." diyen Demir, "Meseleye buradan bakınca israillin ilk günden bu yana gazetecilere karşı takındığı zalimce tutumun nedeni de açıkça ortaya çıkıyor. İsrail gerçeği öldürmek istiyor." dedi.

Demir, Gazetecileri Koruma Örgütünün raporlarına göre, Filistin’de 1992’den bu yana öldürülen gazeteci sayısının 18 olduğu, bazı haber ajanslarına göre ise 24 olduğunu ifade etti.

"Filistinli çocuklar Yasir Murteca'yı örnek alacaklar"

Filistinli çocukların siyonist işgalcilerin katlettiği Gazeteci Yasir Murteca'yı örnek alacağını söyleyen Demir, "Geçtiğimiz günlerde, Gazze-israil sınırında 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerinde foto muhabiri olarak çalışan Yasir Murteca israilin son kurbanlarından sadece birisidir. İsrailin barışçıl ve sivil gösterilere silahlı saldırısı sonrasında, 'Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün sürdüğü iki hafta boyunca Yasir Murteca ile beraber 30 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 700’den fazla kişi de yaralandı. Filistinli çocuklardan da mutlaka Yasir Murteca’yı örnek alıp, özgürlük mücadelelerinde yaşanan gerçekleri dünyaya aktarmaya çalışmak olacaktır." dedi.

Başta özgürce yaşam hakkı olmak üzere, haber alma özgürlüğü, basın özgürlüğü ve güvenliğinin ihlali günden güne kabul edilemez şekilde sıradanlaşmaktadır." diyen Demir, "Biz gazeteciler tarafsız bir şekilde görevimizi yerine getirirken, özellikle çatışma, savaş ve kriz bölgelerinde ciddi hayati risklerle karşılaşmaktayız. İsrail askerlerinin dahi itiraf ettiği Yasir Murteca’nın öldürülmesi olayında olduğu gibi, hiç kimse için bir tehdit oluşturmadığı halde bir kişinin daha hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Dünyada hiçbir suç cezasız kalmamalıdır. Hele ki yaşam hakkını insanların elinden alan katiller asla cezasız kalmamalıdır." ifadelerini kullandı.

"Gerçekleri öldüremeyeceksiniz"

Dünyanın dört bir yanında gerçekleri dünyaya duyurmak için görevi başındayken hayatını kaybeden tüm gazetecileri andıklarını dile getirten Demir, "Yasir ve diğer gazetecilerle birlikte tüm dünyaya insanların yaşam hakkını elinden alan tüm katillerin yargılanası ve ceza alması gerekliliğini bir kez daha haykırıyoruz. Çaresizliğimizi anlatmak adına, ekmek kapımız olan fotoğraf makinalarımızı ve kameralarımızı Yasir ve tüm hayatını kaybeden meslektaşlarımız için kısa bir süre yere bırakıyor ve diyoruz ki! Korkun ey katiller! Biz gazeteciler her zaman gerçeğin peşinde olduk ve onu tüm çıplaklığıyla aktarmaya devam edeceğiz. Bizleri de öldürmek isteyebilirsiniz, belki öldürebilirsiniz de ama şunu bilin ki gerçeği hiçbir zaman öldüremeyeceksiniz." şeklinde konuştu.

"Yeni katliamların olmaması için sesimizi duyurmak zorundayız"

Basın açıklamasının ardından İHAK Genel Başkanı Cihat Gökdemir de bir konuşma yaptı. Siyonist işgalcilerin yaptığı katliam ve hukuksuzluklara değinen Gökdemir, "İsrail her çatışmada olduğu gibi, sivillere, gazetecilere, çocuklara, kadınlara ve yaşlılara hedef gözeterek veya hedef gözetmeksizin silahsız insanlara ateş etmekte ve onları katletmektedir." dedi.

Gökdemir, son olayda işgalci israil askerlerinin kendi aralarında çektiği videodan söz ederek, "Sivil insanları net olarak nasıl katlettiklerini gördük ve bundan vandalca nasıl zevk aldıklarını da hepimiz izledik." dedi.

Burada toplanma sebebi olan Yasir Murteca’nın katledilen son gazeteci olmayacağına dikkat çeken Gökdemir, "Yeni katliamların olmaması için sesimizi duyurmak zorundayız. Uluslararası hukuk hem sivil hem de gazetecileri özel olarak koruduğu halde, israil bunları vandalca katlediyor ve buna karşın dünyadan hiçbir ses çıkmıyor. Yasir Murteca Gazze’de uluslararası basın kuruluşlarına haber geçen, üzerinde basın yeleği olan bir gazeteciydi. Onun gazeteci olduğunu keskin nişancıların görmeme imkanı yoktu." şeklinde konuştu.

Görevi gerçeği dünyaya duyurmak olan gazetecilerin gerçeği duyurmaması için Siyonist işgalcilerin elinden geleni yaptığını söyleyen Gökdemir, "Onlar (israil) her zaman gerçeği ters yüz ettiler. Biz bundan sonra Yasir Murteca ve onun kuzeni olup hâlâ cezaevinde tutulan Muhammed Murteca gibi gazetecilerin sesini duyurmak için hem kamuoyuna hem de uluslararası mekanizmalara çağrı yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler