“Bizim medeniyetimizin zirve noktasında ilim var”

Öğrencilere, bol bol kitap okumalarını tavsiye eden Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, “Bizim medeniyetimizin zirve noktasında ilim var.” dedi.

“Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi kapsamında yürütülen “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası çerçevesinde Kitap ve Okuma Kültürü üzerine söyleşilere devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, bu hafta Gazi Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen “Kitap ve Okuma Kültürü” konulu söyleşi programında Kurtaran, öğrencilere hitap etti.

Konuşmasında “Bizim medeniyetimizin merkezinde kitap var” diyen Kurtaran, “Her şey kitabın etrafında şekillenir, gelişir ve büyür. Allah Teâlâ insanlara emirlerini ve yasaklarını kutsal kitaplar vasıtasıyla bildirmiştir. İnsanoğlu kendisine gönderilen kitapları anladıkça ve faydalandıkça erdemli bir toplumun oluşmasını sağlamıştır. Ama insanoğlu tarihsel süreçte kitaptan uzaklaştıkça, kitapla arasına mesafe koydukça maalesef çok büyük sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır.” dedi. 

Öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye eden Kurtaran, “Sizler bu yaşlarda fiziken büyüyorsunuz. Bu fiziki büyümenizin yanı sıra zihnen, fikren ve beyinsel olarak da büyümeniz gerekiyor. Bu büyümeyi gerçekleştirebilmek için bol bol kitap okumanız lazım. Bizler sizleri daha fazla kitapla buluşturabilmek için okullarımızda birçok program tertipledik. Ayrıca okul kütüphanelerimizi zenginleştirebilmek adına okullarımıza kitap dağıtımı yapıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl ilimizde ilk kez kitap fuarı düzenledik. Bu yılda düzenleyeceğiz inşallah.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Kurtaran şunları söyledi: “Dinimizin ilk emri ‘Oku’dur. Her okuduğumuz kitap bizlere daha farklı bir bakış açısı kazandırır. Bizim medeniyetimizin zirvesi noktasında ilim vardır. Bir dönem toplum olarak kitaptan uzaklaştığımız gibi ilim öğrenmeyi de terk ettik. Artık o dönemler geride kaldı. İnşallah sizler ilim ve irfan sahibi bir nesil olacaksınız. Bugün bizler bunun temelini atıyoruz. Sizlerden çok ümitliyiz. Kendinize, çevrenize ülkemize ve insanlığa faydalı bireyler olmak için çok çalışacak ve çok okuyacağız. Bütün bunların olması için ihtiyacınız olan en önemli şey kitaplarla kuvvetli bir bağ kurmaktır.”

Söyleşi Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu.

Programın ardından Kurtaran öğrencilere kitap hediye etti. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler