Bakan Gül: 15 bin 500 adliye ve ceza infaz personeli alacağız

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bu sene sonuna kadar işbaşı yapmak üzere toplam 15 bin 500 adliye ve ceza infaz personeli alacaklarını söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bu sene sonuna kadar işbaşı yapmak üzere işe alınacakları konuşulan toplamda 15 bin 500 adliye ve ceza infaz personeli hakkında TBMM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu.

Bu yıl mezun olacak öğrencilerden Kasım, Aralık ayında yeni hakim ve savcı alımı düşünüldüğünü belirten Bakan Gül, “Bu sene mezun olan öğrenci arkadaşlarımız için bu sınavı da açacağız ve inşallah yakın zamanda, bu sene sonuna kadar göreve başlamak üzere -yani bu sene sonuna kadar işbaşı yapmak üzere- toplam 15 bin 500 adliye ve ceza infaz personeli alacağız. Hükümetimiz olarak yine gençlerimizden bu anlamda istifade edeceğiz, yakın zamanda bu konuyla ilgili de ilana çıkacağız. Bakanlığımız bünyesine 15 bin 500 personel alımı gerçekleşecektir” dedi.

“Grup kuranlara Hazine yardımı kaldırıldı”

Siyasi Partiler Kanunu Hazine Yardımı konusundaki soruyu cevaplayan Adalet Bakanı Gül, “Bildiğiniz gibi genel seçimlerde yüzde 3’ten fazla oy alan partilere devlet yardımı yapılmaktadır. Evet, önceden grubu olanlara yapılıyordu ama antidemokratik bir şekilde ‘Sen şu partiden seçildin, millet sana şu partiden oy verdi ama antidemokratik dönemlerde siz şu grubu kuracaksınız’ denildiğinde, emirle başka grupların kurulduğu örnekler geçmişte oldu, o tarihlerde değiştirildi. Grup kuranlara Hazine yardımı kaldırıldı. Dolayısıyla, grup kurmakla hazine yardımı almak için şu anki mevzuatımızda bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla, grup kuranlarla ilgili öyle bir düzenleme bulunmamaktadır” diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler