MEB Müsteşarı Tekin, "Uzun vadede liselere geçişlerde tamamen sınavsız mekanizma üretmiş oluruz diye düşündük ve bu yıl liselerimizin yüzde 10'unu sınavla, yüzde 90'ını da sınavsız öğrenci alan liseler olarak tanımladık." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Aydın'da düzenlenen müdürler toplantısında yaptığı konuşmada, liselere geçişte sınavsız ortam oluşturmak adına bir adım atıp, dünyadaki örnekleri incelediklerini belirtti.

"Tüm dünyada ortaokullardan liseye geçiş ya tamamen sınavsız ya bütün liseler sınavlı ya da belli sayıda lise sınavlı, geriye kalan liseler sınavsız olarak yerleştiriyor." diyen Tekin, bakanlığın bu yıl kademeli geçişleri uygulamaya başlayacağını bildirdi.

Tekin, "Bu yıl liselerimizin yüzde 10'u sınavla alsın, geriye kalan yüzde 90 da mahalli yerleştirilsin diye orta vadede bunu yapmış olacağız. Uzun vadede liselere geçişlerde tamamen sınavsız mekanizma üretmiş oluruz diye düşündük ve bu yıl liselerimizin yüzde 10'unu sınavla, yüzde 90'ını da sınavsız öğrenci alan liseler olarak tanımladık." dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ile Efeler Sosyal Bilimler Lisesini ziyaret eden Tekin, Matematik Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler