F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı

ABD Kongresi'nde bazı senatörler, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sundu.

ABD Kongresi'nde bazı senatörler, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sunarken yasa tasarısının gerekçesi olarak ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'un tutuklu bulunması gösterildi.

Tasarıya, Cumhuriyetçi senatörler James Lankford ve Thom Tillis 'in yanı sıra Demokrat Parti Senatörü Jeanne Shaheen imza attı.

Senatör Lankford, yaptığı açıklamada Rahip Brunson'un suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu öne sürerek Türkiye'nin giderek Rusya'ya yaklaştığını savundu. Bu nedenle F-35'leri teslim etmenin riskli olacağını öne sürdü.

Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi

Türkiye'nin toplamda 100 adet almayı planladığı F-35'lerden 2 tanesi bu yıl teslim edilecek. Türkiyeli şirketlerin, savaş uçakları için parça üretimine geçtikleri belirtiliyor.

F-35'lerin, gelecek 40 yılın taarruz uçağı olması öngörülüyor. Radara yakalanmama özelliğine sahip yeni nesil uçaklar, Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi. Türkiye'nin 100'den fazla F-35 savaş uçağı sipariş verdiği projenin diğer ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

Mahkeme 7 Mayıs'a ertelenmişti

İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği belirtilen ABD uyruklu tutuklu rahip Andrew Brunson, 16 Nisan'da hâkim karşısına çıkmıştı. 35 yıl hapis cezası istenilen Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verilirken, bir sonraki duruşma 7 Mayıs 2018 tarihine ertelenmişti. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler