Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza ile aday olacak isimlerin adaylık başvurularını bugün 17.00'ye kadar tamamlamaları gerekiyor.

24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde, siyasi partilerce veya seçmenler tarafından aday gösterilecek isimler için başvuru süreci devam ediyor.

100 bin imza ile oy pusulasında yer almak isteyen adayların, bugün saat 17'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna başvurmaları gerekiyor. 4-9 Mayıs tarihleri arasında da 100 bin imza toplama süreci başlayacak.

100 bin imza ile aday olacak isimlerin, 131 bin lira ödemesi gerekiyor. Adaylar 100 bin imzayı toplayabilirse, bu parayı geri alabilecek. Eğer yeterli imza toplanamazsa ya da adaylıktan çekilme durumu olursa, para iade edilmeyecek.

Cumhurbaşkanlığı geçici aday listesi, 10 Mayıs'ta Resmî Gazete'de yayımlanacak ve itiraz süresi başlayacak. Cumhurbaşkanlığı geçici aday listesine yapılacak itirazlar 12 Mayıs'ta YSK'ca karara bağlanacak.

Cumhurbaşkanlığı kesin aday listesi 13 Mayıs'ta Resmî Gazete'de yayımlanacak ve ardından Cumhurbaşkanlığı seçim propaganda dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için 14 Mayıs'ta YSK'da kura çekilecek. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler