​Adıyaman Valiliği, Samsat ilçesinde bir yıl arayla meydana gelen 2 deprem nedeniyle yapılması planlanan "Afet Konutları" ile ilgili açıklama yaptı.

Samsat'ta bir yıl arayla meydana gelen 5,5 ve 5,1 şiddetindeki depremlerin ardından evleri yıkılan vatandaşlar için yapılması planlanan "Afet Konutları" ile ilgili Adıyaman Valiliğinden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "02 Mart 2017 tarihinde merkez üssü Samsat İlçemiz Kızılöz köyünde, 5,5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Akabinde hasar tespit çalışmaları yapılarak evleri, işyerleri ve ahırları ağır hasar ve orta hasar gören vatandaşlarımızın hak sahiplikleri ve yer seçimleri tamamlanmış olup, hak sahibi olan vatandaşlarımıza yapılacak olan konutların birinci etabının temelleri 13 Mart 2018 tarihinde atılmıştır. Konutların inşaat işleri devam ederken 24 Nisan 2018 tarihinde merkez üssü Samsat ilçesi Kırmacık köyü ve büyüklüğü 5,1 olan ikinci bir deprem meydana gelmiştir. Bu ikinci depremden sonra yine ilgili kurumlarca hasar tespit çalışmaları devam etmektedir." denildi.

Yapımına başlanılan Afet Konutları projesi hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tek katlı ve iki katlı olacak şekilde yapılacak konutlarımız, 2007 yılı afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik hükümlerine göre statik açıdan gerekli tüm güvenlik önlemleri ve zemin koşulları dikkate alınarak tasarlandığı, olabilecek deprem kuvvetlerine karşı her türlü önlemin alındı. Betonarme projesinde temel derinliği 80 santimetre radyal temel kalınlığı 40 santimetre, temel imalatlar ise; Temel atmadan itibaren 5 santimetre, düzeltme betonu, geo tekstil keçe 3 milimetre su yalıtımı, 5 santimetre düzeltme betonu ve sıkıştırılmış toprak olarak düzenlendi.

Temeller sağlam zemin üzerine yapılacak

Yapılacak konutların sağlam zemin üzerine yapılacağı belirtilen açıklamanın devamında," Temel kazılarının mevcut arazi kotundan itibaren tabii zemin sıyrılarak sağlam zemin ortaya çıkacak şekilde, kazı derinliklerinin sağlam zemin bulunduktan sonra yol kotları referans alınarak oluşturulduğu, Adıyaman İlinde donma nedeni ile temellerin zarar görebileceği derinliğin 40-80 santimetre arasında değiştiği, arazide yapılan araştırmalara göre sağlam kabul edilen zemin tabakasına 30 ile 50 santimetre aralığında kazılarla ulaşıldı." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Arazi kotundaki dalgalanmalar göz önünde bulundurulduğunda kazı derinliklerini 50 cm ile 200 cm aralığında yapıldığı, sonrasında temel etrafında çevre düzenlenmesiyle gerekli kazı derinlikleri dikkate alınarak doldurulduğu, bu şekli ile temel şeklimiz ve kazılarımızın tasarlanan projemize uygun ilerlediği, İnşaatı devam eden konut projelerimiz betonlarının C30 olarak döküleceği, kullanılacak donatının fevkalade yeterli, yapımına devam edilen afet konutlarının bu bölgede meydana gelebilecek en yüksek deprem etkilerine karşı sağlam ve güvenli olacağı konunun uzmanlarınca ifade edilmekte ve vatandaşlarımızın müsterih olması, dedikodu şeklinde yayılan olumsuz söylenti ve değerlendirmelere itibar etmemeleri gerekmektedir." (Cemil Özdaş - İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler