Ruhani: Anlaşmaya diğer beş ülkeyle devam edeceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'nin sözünü tutmadığını bir kez daha gördük. Bu noktadan itibaren anlaşmaya diğer beş devletle birlikte devam edeceğiz." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın "nükleer anlaşmadan çekileceklerini" söylemesinin hemen ardından konu ile ilgili açıklama yaptı.

Ruhani, "ABD'nin her zaman olduğu gibi bir kez daha sözünü tutmadığını gördük. Bu noktadan itibaren İran anlaşması diğer beş devletle birlikte devam edecektir." dedi.

Ruhani "Nükleer anlaşmanın baştan yanlış kurgulandığını, uygulansa dahi İran'ı nükleer silah edinmekten geri bırakmayacağını" öne süren Trump'a cevaben "Hiçbir eksiğimiz olmadı. İran anlaşmanın bütün maddelerine uydu. ABD'nin tek destekçisinin israil olduğunu görüyoruz. Biz anlaşmaya uyduk, diğer 5 ülkeyle anlaşmayı sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

"ABD Başkanı Trump, anlaşmadan neden çekildiğini, gerekçelerini anlatmalıdır." diyen Ruhani sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tek taraflı bir anlaşma değildir. BM'de ve parlamentolarda imzalanan bir anlaşmadır. Anlaşma kâğıt üzerinde kalırsa, çıkarlarımızı garanti etmeyecekse açık bir yolumuz olacak ve her koşula hazırız. Trump, psikolojik bir savaş başlattı. Onun ekonomik ve siyasi baskısını asla affetmeyeceğiz. Halkımız bugün daha birlik içerisindedir." dedi.

İran Devlet Televizyonu da, Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını "yasadışı bir girişim" olarak tanımladı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler