Fransa'da Kur'an-ı Kerim'le ilgili yayımlanan skandal bildiriye tepki gösteren Şanlıurfa Valisi Erin, bu ve buna benzer fitnelerin başında siyonistler ile Amerika'nın olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağışçı Kuveyt Necat Derneği ile buranın Türkiye sorumlusu Said Yardım Derneği arasında imzalanan protokol gereği Aralık 2017'de inşasına başlanan 16 derslikli okul binasının açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Merkez Haliliye ilçesine bağlı Veysel Karani Mahallesi'nde Kuveyt Necat Derneği ve Said Yardım Derneği tarafından yaptırılarak, Türkiyeli ve Suriyeli öğrencilerin eğitimi için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen okula, Necat Kuveyt-Türk Kardeşlik Ortaokulu ve Necat Ortaokulu isimleri verildi.

Suriyeli bir öğrencinin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan tören, öğrencilerin şiir ve ilahi okuduktan sonra sergiledikleri gösterimle devam etti.

Burada katılımcılara hitap eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, "Kısa süre önce Kuveyt Necat ve Said Yardım derneklerinden Şanlıurfa'ya gelen yöneticilerle kentte bulunan Suriyeli çocukların eğitimi konusunda istişarelerde bulunduk. Çok kısa bir süre içerisinde bugün 16 derslikli, Suriyeli ve Türk çocukların eğitim alacağı bu okulu inşa etmiş bulundular. Her iki derneğimize, dernek başkanları şahsında hayırsever Kuveytli ve Suriyeli kardeşlerimiz ile bunu kolaylaştıran Kuveyt emirine teşekkür ediyorum." dedi.

"Fitnenin başında siyonistler ve Amerika var"

İslam ülkelerinin zor bir süreç yaşadığını dile getiren Erin, şunları söyledi: "Ümmet olarak, zor ve badireli bir dönemi yaşıyoruz. Müslüman ülkelerin tamamındaki kargaşa, savaş ve ölümler bizleri derinden sarsıyor ve üzüyor. Bundan çıkış yollarını hep birlikte arıyor, araştırıyor ve oturup düşünüyoruz. İki gün önce Fransa'nın bir önceki cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok ileri gelen devlet adamının imza attığı bir bildirge vardı. Bunlar, had ve hudutlarını aşarak, Cenab-ı Allah'ın kıyamete kadar bir harfine bile dokunulamayacak o kutsal kitabımızdaki bazı ayetlerin, insanları Yahudi ve siyonistlere karşı kışkırttığı gerekçesiyle çıkartılması gerektiği hadsizliğinde bulunuyorlar. Bunun kendiliğinden ortaya çıkan bir durum olmadığını bilmemiz lazım. Bunun, bugünkü İslam ülkelerinin tamamını kasıp kavuran fitnenin başı siyonistlerin ve Amerikan derin devleti ile doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz."

"Şanlıurfa'da 550 bin Suriyeli yaşıyor"

Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyelilerden 550 bininin Şanlıurfa'da yaşadığını bildiren Erin, "Bugün Kudüs'ün, israilin başkenti olduğunu ilan ediyorlar. Suriye'de 7 yıldır yaşananlar, daha önce Irak'ta ve Kuveyt'te yaşananların tamamı, bu fitne ve zulmün bir parçasıdır. Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyelilerden 550 bin kişi Şanlıurfa'da yaşıyor. Sadece Şanlıurfa'da değil, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok şehrinde bu kardeşlerimize kucak açmaya, dertlerine derman olmaya ve kardeşlik hukukunun gereklerini sergilemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Batı zihniyetinin, Suriyeli göçmenler konusunda çok konuştuğu halde hiçbir şey yapmadığını anlatan Erin, "50-100 Suriyeli ülkesine gitmek istediğinde kıyametler koparan, insanları ayağa kaldıran Batılı zihniyet var. Suriyeli kardeşlerimizi, diğer mazlum insanlarla birlikte Türkiye'de misafir etmekten büyük bir şeref duyuyoruz ve inşallah bu şerefi taşımaya devam edeceğiz. Özellikle Kuveyt ve Katar'ın bu anlamda ortaya koyduğu duyarlılık, kardeşlik, yardımlaşma ve iş birliğini bir kez daha takdir etmek istiyorum. Cenab-ı Allah'tan bu birliktelik ve beraberliğin güçlenerek, devamını niyaz ediyorum." şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Kuveyt Necat Derneği Başkanı İbrahim El-Bedr ve Said Derneği Başkanı Şeyh Ebu Abdurrahman da İslam ümmetinin birlik ve beraberliği için yardımlaşma ve dayanışmaya devam edeceklerini belirterek, bu çalışmaların Türkiye'de yapılmasına destek veren yöneticilere teşekkür etti.

Açılış kurdelesinin kesiminin ardından derslikleri gezerek öğrencilerle bir araya gelen Erin ve beraberindekiler, okul salonunda düzenlenen programa katıldılar. Öğrencilerin Kur'an-ı Kerim tilaveti, şiir okumaları ve koro eşliğinde ezgiler seslendirmelerinin ardından Erin tarafından, okul yapımında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

Toplu fotoğraf çekimiyle sona eren programa; Vali Erin'in yanı sıra Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Nuri Öztürk, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Kuveyt Necat Derneği Başkanı El-Bedr, Said Derneği Başkanı Ebu Abdurrahman, Kuveyt ve Katar'dan misafirler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. (Hüseyin Sayhar - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler