Batman’da “Engelliler Haftası” yürüyüşü

“10-16 Mayıs Engelliler Haftası” münasebetiyle Batman Özel Eğitim Kurumlarına bağlı engelli bireyler Batman Valisi ile beraber farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Batman’da “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” münasebetiyle Batman Özel Eğitim Kurumlarına bağlı engelli bireyler Batman Valisi Ahmet Deniz ile beraber farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Bugün saat 10.00’da valilik önünde toplanan engelli vatandaşlar grubu davul zurna eşliğinde Valilik Binasından Öğretmenevine kadar yürüdü.

Davul zurna eşliğinde yürüyen engellilere Batman Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra, İl Emniyet Müdürü M. Ali Akkaplan, Milli Eğitim İl Müdürü Mahmut Kurtaran, BEB-DER Başkanı Rezzan Şaşmaz, Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, engelli aileleri ve bazı vatandaşlar eşlik etti.

Vali Deniz, yürüyüşe katılan engelli bireylerle beraber halay çekti ve kendileriyle yakından ilgilenip sohbet etti.

“Engelliler Haftası” dolayısıyla bir açıklama yapan Vali Deniz, “Engelli çocuklarımız, vatandaşlarımızın yerine kendimizi koymamız lazım. Bir empati yapmamız lazım. Zaten asıl engel vücuttaki değildir. İnsanların zihinlerindeki engeli kaldırmamız lazım. Allah’a şükür devletimiz, hükümetimiz son yıllarda kendi vatandaşlarımızın hayatını, yaşamını kolaylaştırmak için çok güzel şeyler yapmaya başladı. Mahalli idarelerimiz, kurumlarımız olarak, onların evde bakım ücretleri, tedavi ücretleri ve diğer sosyal haklarını karşılamaya çalışıyoruz. Bunları yapıyoruz ve yapacağız da.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını ve Batman’da faaliyet gösteren iki özel eğitim kurumuna bu yıl dört tane daha eklemeyi planladıklarını belirten Vali Deniz, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Önümüzdeki yıl Milli Eğitimimize bağlı bu dört eğitim kurumunu da hizmete açacağız. Çünkü eskiden evde engelli çocuğu olan bir anne, evde mahkûm gibiydi. Şimdi okullara gönderiliyor, orada eğitimleri veriliyor. Normal vatandaşımız neyse, engelli vatandaşlarımıza daha fazlası verilmeye çalışılıyor. Doğrusu da budur. Sosyal devlet olmanın gereği de budur. Bugün beraber bir yürüyüş yaptık çocuklarımızla. Onların coşkusuna iştirak ettik. Bu bir duyarlılıktır. İnşallah sorunlarını tamamen, hep beraber gidereceğiz.”  (Mehmet Sait Çelik – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler