Fransa'daki skandal Kur'an bildirisine tepkiler dinmiyor

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız'ın, Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki küstah bildirisine tepki gösteren Diyanet- Sen Diyarbakır Şubesi tepki gösterdi.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız'ın, Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki küstah bildirisine tepki gösteren Diyanet- Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, herkesin buna tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Evsen, Kur’an-ı Kerim’in Allah katında Levhi Mahfuz’da kayıtlı olduğunu ve kimse tarafında değiştirilmeyeceğini vurguladı. Evsen, “Sarkozy’nin ve içinde eski başbakanlarının da olduğu 300 kişilik bir grubun böylesi bir bildiri hazırlaması ve Fransa’nın önemli gazetelerinden birinde bu bildiriyi yayınlamaları ciddi manada bir akıl tutulmasıdır. İslam dini bin 500 yıl önce nasıl Yahudileri ispanyada etnik soykırımdan kurtarıp Osmanlının topraklarına getirip korumuş kuşatmış ise aynı zamanda tüm insanlığın içerisindeki mazlum coğrafyalara da el uzatmıştır. İslam aslında insanı yaşatan bir dindir.” dedi.

“İslam’ı yaşatan bir dinin bazı ayetlerinin ilginç yeniden yorumlanıp bunların Kur’an dışına çıkarılmasının istenmesi ciddi manada bir garabettir.” diyen Evsen şunları söyledi:

“Kendileri bunu isteme noktasında bir yere getirmişlerdir. Onların açık açık bilmesi gereken esas şey şudur. İslam dini asla günahsız bir insanın ölümüne veyahut onun bir şekilde zarar görmesine hem yol açmaz hem tahammül etmez. Bu bildiri onların yapmış olduğu büyük bir garabettir. Bu garabet aslında onların bilinçaltındaki düşmanlığı ön plana çıkarmalarıdır. Kabul edilemez. Tüm dünyanın buna karşı ses çıkarması gerekiyor. Bu saygısızlığa karşı ciddi manada sesini yükselmesi gerekiyor. Ve bu aptallığı kınaması gerekiyor.” (Emrah Deniz, Mehmet Çelik-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler