Siyonist işgalciler ve Fransa'daki skandal Kur'an bildirisi tel'in edildi

​Bingöl'de faaliyet gösteren STK'lar, Siyonist işgalcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları ve Fransa'daki skandal k-Kur'an-ı Kerim bildirisini tel'in etti.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen Bingöllüler, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız'ın, Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki küstah bildirisi ve ABD’nin Kudüs’ü siyonist işgalcilerin başkenti ilan etmesini tel'in etti.  

Bingöllü STK'lardan oluşan "Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu"nun organize ettiği kitlesel basın açıklaması, cuma namazının ardından Genç Caddesi Dörtyol Saat Kulesi önünde yapıldı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Doktor Necmettin Bulut, "ABD’nin israil büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği 'Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek vermek, 'Büyük Felaket' olarak adlandırılan Nakba’nın 70’nci yılını protesto etmek ve Fransa’da Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim hakkında yayımlanan hadsiz bildiriyi lanetlemek için bütün kardeşlerimizle meydanlardayız." dedi.

"Siyonist İsrail, Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın ve çocuk demeden katliamlarına devam ediyor"

Siyonist işgal rejiminin uyguladığı baskı ve ambargoları hatırlatan Bulut, "Sözde israil devleti ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğa hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, israil zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Büyük dönüş yürüyüşünde 48 Filistinli şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı"

Filistinliler, kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gerçekleştirdiğini ifade eden Bulut, siyonist işgalci çetelerin kadın, çocuk ve basın mensubu ayırmaksızın masum insanlara ateş ettiğini söyledi. Bulut, Siyonist işgalcilerin kurşunuyla şu ana kadar 48 kişinin şehit olduğunu ve 8 binin üzerinde kişinin de yaralandığını belirtti.  

"Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist israil işgali altındadır"

"İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist israilin işgali altındadır." diyen Bulut, şunları söyledi:

Siyonist israil devleti, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ilk kıblemize; Peygamber Efendimizin, İsra yürüyüşüne çıktığı, çevresi mübarek kılınan, Peygamberler mirası bu beldeye sahip çıkma zamanıdır.

"Müslüman zalim karşısında eğilmez"

Mescid-i Aksa ve çevresinin Müslümanlar için kutsal olduğunu vurgulayan Bulut, "Çünkü bu belde Allah’ın ayetlerinden ve Peygamberlerimizden izler taşımaktadır. İşgalci israil ve taşeronları kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek Müslümanlara yakışmaz. Müslüman zalim karşısında eğilmez, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi tercih eder." diye konuştu.

Bulut açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi destekliyor, Rabbimizden bu mücadeleyi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz.  Rabbimiz Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim’de 'İnanıyorsanız galip gelecek sizsiniz.' 'Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır.' diye buyuruyor. Bizler bu kitaba iman etmiş Müslümanlar olarak bir gün bu çekilen sıkıntıların ardından İslam’ın tüm dünyada hakim olacağına, özgür Kudüs’te Mescid-i Aksa’da toplu halde namaz kılacağımıza, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz. Ey Netanyahu, Ey Trump, Ey Putin, Ey Esed, Ey Sisi, ey zalimler şunu bilin ki geçmişte Firavun, Nemrut ve Ebrehe nasıl helak olduysa sizin de saltanatınız son bulacak ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz."

"Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz"

Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve siyonist işgalcilerin bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıktıklarını dile getiren Bulut, "Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve israilin attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz." dedi.

Fransa'daki skandal Kur'an bildirisine tepki

Fransa'da aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de bulunduğu 300 Fransız'ın Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerin çıkarılması ile ilgili yayımladıkları bildiriye de tepki gösteren Bulut, skandal bildirinin hadsiz bir tavır olduğunu vurguladı.  

Bulut, "Fransa'da yaşlı bir Yahudi kadının öldürülmesi üzerine ortaya çıkan birtakım tartışmalara bağlı olarak, bazı odaklar tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'e karşı bir iftira kampanyası başlatıldığı ve haddi aşan provokatif teklifler dile getirildiğini takip etmekteyiz. Söz konusu anlayışa sahip bir grup tarafından hadsiz bir tavırla Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif etme saygısızlığında bulunulmuştur. Bütün Müslümanların istisnasız ortak inancına göre Kur'an-ı Kerim Allah'ın indirdiği son kitaptır. Bu ilahi kelam, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar gelmiştir, kıyamete kadar da değişmeyecek ve değiştirilemeyecektir. Kur'an-ı Kerim'e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır, hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi, bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Bütün bu gerçeklere rağmen münferit ve faili meçhul bir takım olaylar üzerinden algı oluşturarak İslam'a, Müslümanlara ve Kur'an-ı Kerim'e iftira edilmesi akla, ilme, tarihe, hakka, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu önyargılı çaba özellikle son zamanlarda Müslümanların temel hak ve hukukunu tehdit eden İslamofobiye hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bütün Müslümanları incitecek bu tür provakatif eylemleri şiddetle kınıyor ve tüm dünya kamuoyunu daha insaflı ve hakkaniyetli olmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Program, İlahiyatçı Mansur Katıksız’ın yaptığı dua ile sona erdi.  (Nihat Kanat-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler