​Mardin STK Platformu tarafından düzenlenen kitlesel eylemde; Fransa’nın küstah bildirisi ile ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınandı, Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşüne destek verildi.

Mardin'de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Fransa’nın küstah bildirisi ile ABD’nin büyükelçiliğini Filistin'in başkenti Kudüs’e taşımasını düzenlediği kitlesel basın açıklamasıyla kınadı. Eylemde, ayrıca Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşüne destek verildi.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Yenişehir Mahallesi'nde bulunan Nuhoğlu Camii'nde kılınan Cuma Namazı sonrası yapılan basın açıklamasına halk yoğun katılım gösterdi.

Kitlesel basın açıklamasına HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Burhan Aydın da katılarak destek verdi. "Zalimler için yaşasın cehennem" diyen grup, tekbirlerle tepkilerini dile getirdi.

Platform adına basın açıklamasını Mehmet Timurağaoğlu okudu. 15 Mayıs’ın Büyük Felaket Nakba’nın 70’inci yıl dönümü olduğunu hatırlatan Timurağaoğlu, "70 yıldan beri Siyonist İsrail, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Sözde işgalci siyonistler ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğa hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar." diye konuştu.

Filistinlilerin kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır Büyük Dönüş Yürüyüşü gerçekleştirdiklerini kaydeden Timurağaoğlu, "İşgalci siyonistler ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrail askerlerinin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı." dedi.

"Kudüs bizimdir, İslam’ındır ve sahipsiz değildir"

Timurağaoğlu, "İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist israil işgali altındadır. Siyonist israil, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. İşgalciler ve taşeronları kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek Müslümanlara yakışmaz. Müslüman zalim karşısında eğilmez, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi tercih eder." diye konuştu.

"Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz"

"Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi destekliyor, rabbimizden bu mücadeleyi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz." diyen Timurağaoğlu, "Rabbimiz Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de ‘İnanıyorsanız galip gelecek sizsiniz.’ ‘Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır.’ diye buyuruyor. Bizler bu kitaba iman etmiş Müslümanlar olarak bir gün bu çekilen sıkıntıların ardından İslam’ın tüm dünyada hakim olacağına,  özgür Kudüs’te Mescidi Aksa’da toplu halde namaz kılacağımıza, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz. Ey Netanyahu, Ey Trump, Ey Putin, Ey Esed, Ey Sisi, ey zalimler şunu bilin ki geçmişte fravun, nemrud, ebrehe nasıl helak olduysa sizin de saltanatınız son bulacak ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz." dedi.  

"Herkesi işgali durdurmaya çağırıyoruz"

ABD’nin büyükelçiliğini Filistin'in başkenti Kudüs’e taşımasını kınayan Timurağaoğlu, "Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve siyonistlerin bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, Uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve siyonistlerin attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz." dedi.

Küstah bildiriye tepki

Fransa’nın küstah bildirisine tepki gösteren Timurağaoğlu, son olarak şunları söyledi: "Fransa'da 300 kişinin bir bildiri hazırlayarak Kur'an-ı Kerim'den bazı ifadelerin çıkarılmasını istemesinin hadsiz bir tavır olduğunu belirtiyor ve bu durumu en ağır bir şekilde lanetliyoruz. Fransa'da yaşlı bir Yahudi kadının öldürülmesi üzerine ortaya çıkan birtakım tartışmalara bağlı olarak, bazı odaklar tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'e karşı bir iftira kampanyası başlatıldığı ve haddi aşan provakatif teklifler dile getirildiğini takip etmekteyiz. Söz konusu anlayışa sahip bir grup tarafından hadsiz bir tavırla Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif etme saygısızlığında bulunulmuştur. Bütün Müslümanların istisnasız ortak inancına göre Kur'an-ı Kerim Allah'ın indirdiği son kitaptır. Bu ilahi kelam, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar gelmiştir, kıyamete kadar da değişmeyecek ve değiştirilemeyecektir.

Kur'an-ı Kerim'e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır, hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi, bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Bütün bu gerçeklere rağmen münferit ve faili meçhul bir takım olaylar üzerinden algı oluşturarak İslam'a, Müslümanlara ve Kuran-ı Kerim'e iftira edilmesi akla, ilme, tarihe, hakka, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu önyargılı çaba özellikle son zamanlarda Müslümanların temel hak ve hukukunu tehdit eden İslam düşmanlığına hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bütün Müslümanları incitecek bu tür provakatif eylemleri şiddetle kınıyor ve tüm dünya kamuoyunu daha insaflı ve hakkaniyetli olmaya davet ediyoruz."

Yapılan basın açıklaması okunan dua ile sona erdi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler