ABD'nin Kudüs'teki büyükelçilik binasını Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere siyonistlerin saldırıları sonucu 55 kişi şehit oldu.

ABD'nin Kudüs'teki büyükelçilik binası, tüm dünyadan yükselen tepkilere rağmen bugün resmen açıldı. ABD'nin bu adımına karşı Gazze sınırında toplanan Filistinliler protesto gösterilerinde bulundu. Siyonist terör çetesinin sınırdaki gösterilere saldırısı sonucu 55 Filistinli şehit oldu, 2 bin 771 kişi de yaralandı.

ABD Başkanı Trump'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı bugün faaliyete geçti. Türkiye saati ile 16.00'da başlayan açılış töreni öncesinde Gazze'de protestolar başladı. Öğle namazının ardından protestoların şiddeti arttı.

Özgürlük sloganları atan on binlerce Filistinlinin toplandığı sınır hattında tellere 500 metre kala siyonistler tarafından göstericilere ateş açıldı. Siyonistler Gazze sınırında toplanan Filistinli göstericilerin üzerine İnsansız Hava Araçlarıyla da (İHA) göz yaşartıcı gaz attı.

Siyonistlerin eylem noktalarına koyduğu keskin nişancılar yürüyüşe izin vermedi. Çatışmalar gün boyunca sürdü. Ramallah sokaklarında terör çetesinin mermi ve göz yaşartıcı bombalarına karşı Filistin halkı taşlarla, sloganlarla karşılık verdi.

Saldırılarda 55 Filistinli şehit oldu. 2 bin 771 kişi de yaralandı. Abluka altındaki Batı Şeria'da da Filistinliler sınır hattına yürüyerek Kudüs'e ilerlemeye çalıştı.

Bölgede 6 haftadır Büyük Dönüş Yürüyüşü protestoları devam ediyordu. Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de siyonistlerin işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor.

Filistinliler, Nekbe'nin 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967'den bu yana terör çetesinin işgali altında bulunuyor. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler