Yemen'deki

Uluslararası Kızılhaç Konfederasyonu Genel Başkanı Francesco Rocca, Yemen'de insani durumun "facia" boyutuna ulaştığını söyledi.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Konfederasyonu (IFRC) Genel Başkanı Francesco Rocca, Suudi rejimi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'e hava, kara ve denizden uyguladığı yoğun ambargo nedeni ile ülkede gıda kıtlığının had safhaya ulaştığını söyledi.

Rocca, bulaşıcı hastalıkların korkunç oranda yayıldığını belirterek, Yemenlilerin birçoğu ve özellikle çocukların sağlıklı su, gıda ve ilaç yardımına ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres de Yemen'de dünyanın en büyük insani krizinin yaşanmakta olduğunu belirtti.

Mart 2015'ten bu yana ABD, İngiltere, BAE ve diğer bazı ülkelerin desteği ile Suudi rejiminin saldırılarına maruz kalan Yemen, kara, deniz ve havadan yoğun ve sıkı ambargo nedeni ile gıda, ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyor, çeşitli bulaşıcı hastalıklarla boğuşuyor.

Bölgedeki bazı ülkeler Yemen krizi ve savaşına diplomatik çözümler bulmaya çalışırken, ABD gibi bazı ülkeler, Ortadoğu'nun bu küçük ve fakir ülkesinde savaşın yoğunlaşarak devam etmesi için Suudilere destek veriyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler