ABD ve Guatemala'dan sonra Güney Amerika ülkelerinden Paraguay da işgal altındaki topraklarda bulunan büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü terör çetesinin başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını duyurmasının ardından elçilik binası, geçen hafta resmî törenle açıldı.

ABD'nin bu adımının ardından önce Guatemala şimdi de Güney Amerika ülkelerinden Paraguay, işgal altındaki topraklarda bulunan büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı.

Kudüs'ün Malcha semtindeki törende konuşan Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes, "Bugün israil ve Paraguay arasındaki ilişkiyi güçlendiren tarihi bir gün" dedi. Terör çetesi Başbakanı Benjamin Netanyahu ise Cartes'i, "harika bir dost" diye nitelendirerek, "Dostluğumuz için harika bir gün." diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklaması tüm dünyanın neden olmuştu. ABD'nin Kudüs'te büyükelçiliğinin açılış töreni, Gazze Şeridi'nde yoğun protesto gösterilerinin eşliğinde yapılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı protestolar sırasında 65 Filistinlinin şehit olduğunu, 3 bin kişinin ise yaralandığını duyurmuştu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler