Ruhani: ABD'nin dünya hakkında karar almasını kabul etmiyoruz

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin yeni İran politikası ve yapılacak yaptırımlar için "ABD'nin dünya hakkında karar almasını kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ABD'nin yeni İran politikası ve yapılacak yaptırımlara dair açıklamalarına tepki gösterdi.

Başkent Tahran'da konuşan Ruhani, dünya ülkelerinin "ABD'nin dünya hakkında karar almasını kabul etmediğini" söyledi. Ruhani açıklamasının devamında ABD’ye seslenerek, "Siz kim oluyorsunuz da İran ve dünya hakkında karar alıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Pompeo, ABD'nin İran'dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklamış ve İran'a karşı "eşi benzeri görülmemiş finansal baskı" ve "tarihteki en güçlü yaptırımların" uygulanacağını belirtmişti.

Öte yandan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temcilsici Federica Mogherini'den Pompeo'nun açıklamalara tepki geldi. Mogherini İran ile 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın "bir alternatifi olmadığını" söyledi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler