Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Dünya Yetimler Günü” iftar buluşması programında konuşan İHH Adıyaman Şube Başkanı İzci, yetimleri sahiplenilmesi gerektiğini altını çizerek, “Yetimlere kucaklarını, gönüllerini açanlara müjdeler olsun” dedi.

Adıyaman Belediyesi ve İHH Adıyaman Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “Dünya Yetimler Günü” program siyasi parti ve STK temsilcileri ve halkın yoğun katılımıyla yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, verilen İftar yemeğiyle devam etti. Programda bir konuşma yapan İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, yetimleri sahiplenmenin İslami bir sorumluluk olduğuna dikkat çekerek, “Yetimlere kucaklarını, gönüllerini açanlara müjdeler olsun.” dedi.

“Ramazan, rahmet ve bereket iklimidir.” diyen İzci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şeytanların zincire bağlandığı, cennet kapılarının ardına kadar açılıp, cehennem kapılarının kapandığı, yapılan hayır ve hasenata Rabbimizin on misli, yüz misli, yedi yüz misli ve kendi fazlından nihayetsiz bir şekilde mükâfat verdiği bir kurtuluş mevsimidir Ramazan. Bu ayda tutulan oruçlar, yoksulu, garibi ve elbette ihtiyaç sahibi muhacirleri ve yetim çocukları daha iyi anlayabilmek için güzel bir ortam oluşurken, yapılan hayır ve hasenatta da yetim çocuklar için bir pay ayırabilmek için de güzel bir ortam. O nedenle Dünya Yetimler Günü’nün, on bir ayın sultanı Ramazan ayı içerisinde olması uygun görüldü.”

 “Yetim yavrularımızı Efendimizin emaneti olarak görüyoruz”

Yetim çocukların Hazreti Peygamber’in (Aleyhisselam) mirası olduğunu ve onlara sahip çıkmanın Peygambere yakın olmayı gerektirdiğini söyleyen İzci, şöyle devam etti:

“Dünya Yetimler Günü, dünya üzerinde bulunan yetim çocuklar için, yine dünya ölçeğinde korunup kollanmaları ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için farkındalık oluşturmak ve çocuklar için çeşitli sosyal projelerin hayata geçirilmesine zemin hazırlamak için İHH İnsani Yardım Vakfı’nın teklifi ve İslam İş birliği Teşkilatı’nın kabulüyle ilan edilmiş olan bir gündür. Yeryüzünün tüm yetim çocuklarını, kimsesizlerini, terk edilmiş yavrularımızı hedefleyerek çıktığımız bu güzel yolculuğumuzda yetim yavrularımızı Efendimizin (Aleyhisselam) emanetleri olarak görüyoruz. Eğitimden, sağlığa, sosyal destek çalışmalarından acil yardımlara, kültürel aktivitelerden mesleki eğitim ve kalkındırma projelerine kadar onlarca ülkede on binlerce çocuğumuzla buluşabilmeyi, onların saçlarını okşayıp hatırlarını sorabilmeyi amellerin en güzeli olarak görüyoruz. Bizim için büyük bir mutluluk olan yetim yavrularımızla birlikte olabilme bahtiyarlığını, bu kutlu çalışmaya gönül veren, yetimi kendi öz yavrusu olarak bilip gecesini gündüzüne katan kıymetli yetim dostu gönüllülerimizle, hayırsever bağışçılarımızla paylaşıyor, onlara teşekkürü bir borç biliyoruz.  Bizler biliyoruz ki yetimlerin velisi Allah’tır.  (Celle Celaluhu) Yetimlerin Efendisi Peygamberimiz (Aleyhisselam) “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimse ile ben (şehadet parmağı ile orta parmağını bir araya getirerek) cennette bu kadar yakın olacağız.” buyurmuşlar ve bizlere yeryüzünün bütün yetimlerini işaret etmişlerdir. O halde yetimlere kucaklarını, gönüllerini açanlara, sınır tanımadan onların başlarını okşayanlara müjdeler olsun.” (Cemil Özdaş – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler