​D.Ü. Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Atlı, dünyada her gün 12 bin insanın sigara nedeniyle öldüğünü söyledi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Atlı, sigara dünyada en çok ölüme yol açan ve önlenebilir durumların başında geldiğini belirtti.

Atlı, “Sigara kullanımı gerek doğrudan gerek pasif duman maruziyeti nedeniyle pek çok sağlık sorunun neden olarak ölüm riskini artırmaktadır. Dünyada her gün yaklaşık 12 bin insanın sigara içme ile ilişkili bir nedenden öldüğü bilinmektedir. Türkiye’de erişkin nüfusun yaklaşık yarısı sigara içmektedir. Kadınlarda kullanma oranı yüzde 40 dolaylarında iken, erkeklerde bu oran yüzde 60’lara varmaktadır. Sigaraya başlama yaşı 10'lu yaşlara düşmüş olup, içmeyi ilk deneme ortalama yaşı 16 olarak bulunmuştur. Kısa süreli birkaç sigaradan sonra bile bağımlı olma ihtimalinin artmaktadır. Sigaraya ulaşılma kolaylığı, fiyatının düşük oluşu, evde sigara kullananların olması, kötü yaşam olayları ve stres etkenleri kullanmayı artıran başlıca etkenlerdir. Kısa süreli birkaç sigaradan sonra bile bağımlı olma ihtimali artmaktadır. Günde üç sigaradan fazla sigara içenlerin yüzde 94’ünün uzun dönemde bağımlı oldukları saptanmaktadır. Bununla beraber sigara kullanımı esrar, eroin gibi daha farklı bağımlılıklara geçiş basamağı özelliği taşımaktadır. Çalışmalarda çoklu madde kullanımında en çok kullanılan maddenin de tütün olduğunu göstermektedir.” dedi.

Sigaranın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Atlı, “Tedavide amaç uzun erimde sigara kullanımın bırakılmasıdır. Tedavi sürecindeki önemli problemler ise yoksunluk belirtileriyle mücadele etmek, kilo alma ve dikkat dağınıklığı gibi sigara bırakma aşamasında oluşun geçici durumlarla ilgili bilgilendirme müdahale yöntemlerini belirlemek ve son olarak tekrar başlamayı önlemek için gerekli tedbirleri alma olarak sıralanabilir. Sigara bağımlılığı, psikiyatri başta olmak üzere bütün tıp dallarını ilgilendiren önemli bir halk sağlığı sorunudur. Her hekimin tedavi sürecine dahil edilmesi gerekmekledir. 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü de hekimlerin birlikte hareket edebilmesi konuya verilen önemin topluma daha geniş bir zeminde yayılması için bir olanak sağlamaktadır.” şeklinde konuştu. (Mehmet Çelik-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler