Garzan Çayı’nda su kesilince binlerce balık telef oldu

​Batman Garzan Çayı’da gelen su kesilince çay yatağında kalan suyun içinde binlerce balık mahsur kalırken binlercesi de telef oldu.

Batman’ın Beşiri ilçesi İkiköprü beldesinde bulunan ve Batman-Siirt illeri arasındaki Garzan (Yanarsu) Çayı’na gelen su kesilince çay yatağında kalan suyun içinde binlerce balık mahsur kaldı binlercesi de telef oldu.

Batman barajından Garzan Çayı’na akan kısmında kapaklar kapatılarak akan su kesildi. Çaya çok az miktarda su verilince binlerce balık telef olurken binlerce küçük ve büyük balık da mahsur mahsur kalarak telef olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Suyun kesilmesi ile balıkların telef olmasının yanında İkiyaka, Başarı (Rıdvan), Kumçay, Sıleğer, Bazivan, Hanlı, Duşaye, Memıka, Hope, Ankerme, Gıreçello ve Dusteke köylerindeki çiftçiler, arazilerinde ektikleri mısır ve benzeri ürünleri sulayamadıklarını belirtiyor.

“Balıkların yüzde 80’nı telef oldu”

Başarı köyü çiftçilerinden Salih Kaya, “10 gündür çayda sular kesik. Çayın geçtiği 12 köy muhtarları dilekçeler verip yetkililere seslendi ama yetkililerden ses çıkmadı. Sular kesik nereden bakarsan burada 20 bin dönüme yakın mısır var. Mısırlar hepsi susuz durumdadır. Balıkların yüzde 80’nı telef oldu. Su az olduğu için arazilerimizi sulayamıyoruz. 10 gündür zor durumdayız. Birkaç gün önce telef olan balıkların görüntülerini çekip sosyal medyada paylaştık. Yapılması gerekenleri yetkililer yapmalıdır. Barajda su dolu bir an önce yüksek miktarda su acılıp Dicle Nehrine varana kadar tekrar orta seviyeye indirilip çaya kesintisiz su verilmesi lazımdır. 7 metre küp hepsi barajın kanalına gidiyor.” ifadelerini kullandı. (Mehmet Sait Çelik – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler