Çin’in başkenti Pekin’de bir araya gelen Şanghay İş Birliği Örgütü üyesi ülkelerin medya organları iş birliği için yeni bir adım attı.

Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Şanghay İş Birliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin medya temsilcileri toplantısında üye ülkeler arasında kitle iletişim araçları iş birliği kararı alındı.

ŞİÖ Kitle İletişim araçları birinci toplantısına ev sahipliği yapan Çin, devlet televizyonu başta olmak üzere üye ülke kitle iletişim araçları arasında iş birliğinin geliştirilmesi yönünde 26 mutabakat zaptı imzalandığı bildirildi.

Üye ülkelerden 140 medya temsilcisinin katıldığı toplantıda üye ülkeler arasında doğru ve hızlı haber akışının sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Bilindiği gibi 2001 yılında Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve Özbekistan tarafından kurulan ŞİÖ’ye daha sonra Afganistan, Moğolistan, İran ve Belarus da gözlemci üye olarak katıldı. 

Şu anda ise Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya ve Nepal’de diyalog ortaklığı yapan ülkeler olarak ŞİÖ ile birlikte hareket ediyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler