Bakan Eroğlu: Irak'a ve Suriye'ye su vermeye devam ediyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Ilısu Barajı'nda 1 Haziran'da kısmi su tutmaya başladıklarını ancak suyun tamamını tutmadıklarını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Ilısu Barajı'nda tutulan su nedeniyle sıkıntı yaşadıkları iddialarına yanıt verdi.

Eroğlu, Ilısu Barajı'nda normal şartlarda geçen yıl su tutmayı planladıklarını ancak 2017 yılında kuraklık olduğu için Irak hükümetinin su tutma tarihinin 2018 yılına tehir edilmesini istediğini söyledi.

Kendilerinin de bu talebi kabul ederek, barajda su tutma işlemini 1 Haziran 2018'e tehir ettiklerini bildiren Eroğlu, 1 Haziran tarihinde barajda kısmi su tutmaya başladıklarını ancak suyun tamamını tutmadıklarını kaydetti.

Ilısu'daki suyun tamamının Irak tarafına bırakıldığını anlatan Eroğlu, "Özellikle geçen Mayıs ve Haziran ayında Ilısu'dan geçen suyun debisi 300 metreküp/saniyenin üstündeydi. 5 Haziran'da Ilısu'dan geçen suyun debisi 340 metreküp/saniyedir. Bu değer Irak'ın hakkı olan, istediği 90 metreküp/saniyeden çok daha fazladır. Ben özellikle Irak Başbakanı'na şunu tavsiye ediyorum, Irak tarafında çok su israfı var, vahşi sulama var. Bunları düzenlerse bu konuda yardımcı olmaya hazırız. Irak Başbakanı'na buradan açık çağrı yapıyorum, şu anda Dicle Nehri'nden ne akıyorsa tamamı Irak tarafına geçiyor ama burada hata kendi iç sistemleri, çok iptidai sulama sistemleri. Çok buharlaşma oluyor. Bu Musul Barajı ve diğer sulama sistemleri iptidai olduğu için su yetmiyor. Yukarı kısımda sular vahşi şekilde kullanılıyor. Sayın Başbakan Türkiye'yi suçlayacağı yerde Irak'a bakarsa, inceletirse ben de gerektiği zaman yardıma hazırım." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler