https://ilkha.com/files/news/thumb/

Diyarbakır´ın Bismil ilçesinde geleneksel "Karneni Getir, Kitabını Götür" kampanyasıyla öğrenciler, kitap okumaya teşvik ediliyor.

Diyarbakır´ın Bismil ilçesinde geleneksel "Karneni Getir, Kitabını Götür" kampanyası 4 yıldır sürdürülüyor. Karneleri verilen öğrenciler, kampanya kapsamında hediye edilen kitaplarını almak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne koşuyor.

Burada 100 Temel Eser, Dünya ve Türk Klasikleri ve Bismil’de eğitim öğretim gören öğrencilerimiz tarafından yazılan “Genç Beyinler Yeni Fikirler-2 Okudukça Yazıyorum” adlı kitabın da yer aldığı standı gezen öğrenciler, başarı şartı aranmadan, gösterdikleri karneleriyle hediyelerini alıyor.

Bismil Milli Eğitim Müdürü Av. Aydın Ak, dört yıl önce ilçede göreve başladığında öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla projeyi başlattığını söyledi.

Kampanyayı bir defaya mahsus planladıklarını ancak aynı yılın ikinci döneminde herhangi duyuru yapmadıkları halde öğrencilerin kitap almak için geldiğini ifade eden Ak, öğrencilerin kitap okuma istekleri karşısında kampanyayı her dönem düzenleme kararı aldıklarını anlattı.

Geleceğimize ve gençlerimize sahip çıkacağız

Çocuk ve gençlerin sahipsiz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Ak, sahipsiz gençleri kötü emellerine alet etmek isteyen şer odaklarının farkında olduklarını dile getirdi. Ak, şunları kaydetti: "Milletini, vatanını, ailesini seven, topluma faydalı bireyler, donanımlı, teknolojiyi iyi kullanabilen, bilimi insanlığa faydalı şekilde kullanabilecek bir gençlik, bir Asım´ın neslini kazanmak istiyoruz. Türkiye´nin ve bölgemizin güçlenmesi, huzur ve barışın, demokrasi kültürünün oturması ve yerleşmesi için çocuklarımızı kitapla buluşturmak zorundayız. Bizim asıl gücümüz, sesimiz, umudumuz, servetimiz genç dinamik nüfusumuzdur. Bu gençler hayallerimizi, rüyalarımızı gerçekleştirecek olan umut veren donanımlı gençlerimizdir. Gençlerimizle yol olacağız, rehber olacağız ki gençlerimiz de bu coğrafyada söz sahibi olsunlar. Yola çıkarken amacımız; genç ve dinamik öğrencilerimizin dil becerilerini geliştirmek, kendilerini tanımalarını ve ifade edebilmelerini sağlamak, onları özgüven sahibi yapmak, okuyanları yeni düşüncelerle buluşturmaktır."

"Okumayan öğrenci kalmasın"

Köy okullarında eğitim gören ve müdürlüklerine gelme imkânı bulamayan çocuklara da kitap gönderdiklerini anlatan Ak, ilçedeki her öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Öğrencilerin her karne döneminde tekrar kitap alabileceğini ifade eden Ak, "Amacımız her evde bir kütüphane oluşturmak. Müdürlüğe gelemeyene de biz kitabı götüreceğiz. Okumayan bir öğrencimizin kalmaması lazım. Biz gençlerimize sahip çıkmazsak, geleceğimize sahip çıkmıyoruz demektir. Çocuklarımızın kitap okumasını istiyoruz. İlköğretim çağındaki çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için eğitimde de milli seferberlik ilan etmemiz lazım." dedi.

Kampanyanın bir hafta devam edeceğini duyuran Ak, bu süre boyunca belirli saat aralıklarında kitap dağıtmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bize kitap göndermelerini istiyoruz

Kitap almaya gelen öğrenciler ise aldıkları kitapların okuma alışkanlıklarını geliştirdiğini söyledi. Kampanyanın, kitap alma imkânı bulunmayan öğrenciler için iyi olduğunu dile getiren öğrenciler, "Kampanyanın devam etmesini istiyoruz. Kitap gönderdikleri için Bismil Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da bize kitap göndermelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Öğrencisi kitap almaya gelen veliler de kampanyayı çok olumlu bulduklarını belirterek, "Bazı ailelerin kitap almaya gücü yetmiyor. Kitapların manevi değeri de büyük. Kitap okuyan ile okumayan çocuklar çok farklı oluyor. Benim fazla kitap okuma şansım olmadı. O yüzden çocuğuma okutmak istiyorum. Kampanyayı canı gönülden destekliyorum." diye konuştu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler