​Ayetullah Hamaney, işgalci rejimin başbakanının açıklamalarına işaretle, "Bu cani, Avrupalılara İran'ın birkaç milyon Yahudi'yi yok etmek istediği yalanını söyledi. Halbuki bizim Filistin için önerdiğimiz çözüm yolu tamamen demokratiktir." dedi.

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamaney, işgalci rejimin başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından İran'ın "altı milyon Yahudi'yi daha katletmek istediği" ifadelerine tepki gösterdi.

Üniversite hocaları ve araştırmacıları kabulünde konuşan Hamaney,  "Tarihteki tüm zalimlerin öncüsü olan bu cani (Netenyahu) Avrupalılara İran'ın birkaç milyon Yahudi'yi yok etmek istediği yalanını söyledi. Halbuki bizim Filistin için önerdiğimiz çözüm yolu hem tamamen mantıksal hem de demokratiktir." değerlendirmesini yaptı.

Siyonist rejimin Gazze ve Kudüs'teki cinayetleri karşısında Avrupalıların sessiz kaldığına işaret eden Hamaney, "Tarihi bir ülke olan Filistin hükümetini belirlemek için tüm dünyanın kabul ettiği bir yöntemi kullanarak, kamuoyunun görüşü dikkate alınmalıdır. Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar olmak üzere en az 80 yıl bu yurtta geçmişleri olan Filistin asıllılar arasında hem işgal altındaki topraklarda hem de onun dışında bir referandum düzenlenmelidir." dedi.

Ülkesinin uranyumun zenginleştirme çalışmalarına da değinen Hamaney, "Yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumun satışı konusunda bazı şartlar koymuşlar ve bazı yetkililer de bunun için bazı imtiyazların verilmesi konusunda eğilim içindeydiler ama gençlerimizin çabası ve yüzde 20 zenginleştirmede kararlı tutumumuzdaki direnmemiz sonucunda dünya bizim uranyum temininde Amerika, Rusya ve Fransa'ya ihtiyacımızın olmadığını tamamen görmüştür." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler